Hlavní obsah
KPO má podporu také od Ladislava Špačka. Foto: Petr Hloušek, Právo

Komora právní odpovědnosti chce podporovat společensky zodpovědné firmy

V závěru loňského roku zahájila svou činnost Komora právní odpovědnosti (KPO), sloužící jako široká platforma k podpoře myšlenky společensky odpovědných firem. Klade si za cíl zlepšení právního povědomí ve společnosti a dodržování a respektování platných právních předpisů.

KPO má podporu také od Ladislava Špačka. Foto: Petr Hloušek, Právo
Komora právní odpovědnosti chce podporovat společensky zodpovědné firmy

„Komora rovněž vznikla kvůli nedostatku ucelených informací o aktuálních právních, etických a souvisejících otázkách, a v neposlední řadě z potřeby hlubšího pojetí problematiky vhodného chování a společenské zodpovědnosti v ČR. Cílem komory je primárně upozorňovat na problémy a témata ze specifických oblastí a z pozice různých subjektů. Ať už se jedná o zaměstnavatele, podnikatele, či soutěžitele,“ vysvětluje ředitelka a zakladatelka KPO Alice Kubíčková.

KPO se zaměřuje i na kultivaci podnikatelského prostředí z pohledu etiky, etikety a zásad rovných podmínek a férového podnikání.

Komora právní odpovědnosti působí zejména v oblasti pracovního práva, ochrany osobních a firemních údajů, dále v korporátní problematice, hospodářské soutěži či oblasti trestního práva.

Zaměřuje se také na kultivaci podnikatelského prostředí z pohledu etiky, etikety a zásad rovných podmínek a férového podnikání.

Rozdělení činností KPO do čtyř pilířů:
Analytická činnostAnalyzuje aktuální problémy týkající se podnikatelských i nepodnikatelských subjektů.
Iniciace řešení problémůNa základě analýzy vyhodnocuje problémy a navrhuje alternativy řešení s přihlédnutím ke specifiku daného oboru.
Edukační, vzdělávací a osvětová činnostPořádá pravidelná školení, školicí programy, semináře, kulaté stoly, diskusní panely a networkingová setkání jak pro podnikatele, tak pro širokou veřejnost, které mají pomoci zorientovat se ve složité problematice různých oblastí práva, etiky a etikety.
KonzultaceKomora konzultuje aktuální témata ovlivňující činnost právně odpovědných subjektů s veřejnoprávními institucemi.

Rizika spojená s trestní odpovědností

V současné době představitelé KPO spolupracují na několika projektech, kupříkladu na právním školení pro lékaře ve spolupráci s Českou stomatologickou komorou, na projektu ministerstva práce „22 % k rovnosti“, který se zabývá eliminací nerovného přístupu v odměňování žen a mužů, a na projektu školení InCompliance zaměstnanců společností v souvislosti s riziky spojenými s trestní odpovědností právnických osob.

Komoru podporují osobnosti jako senátor Libor Michálek, popularizátor společenské etikety Ladislav Špaček, nejúspěšnější Čech v Sillicon Valley a zakladatel GoodData Roman Staněk a globální stratég Jan Mühlfeit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků