Hlavní obsah
Nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé například v dopravním odvětví. Foto: Radek Plavecký, Právo

Firmy zmírní tempo náboru

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí roku 2018 mírné zpomalení náborových plánů. Sedm procent očekává nárůst počtu zaměstnanců, pět procent předpovídá jeho snížení. Zbylá drtivá většina zaměstnavatelů nepředpokládá změny žádné. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro ČR ve druhém čtvrtletí 2018 hodnotu +2 %.

Nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé například v dopravním odvětví. Foto: Radek Plavecký, Právo
Firmy zmírní tempo náboru

„Míra tuzemské nezaměstnanosti zůstává nejnižší v Evropě, růst HDP je jeden z nejvyšších. Podle průzkumu ManpowerGroup indexu trhu práce za 2. čtvrtletí roku 2018 pozorujeme strukturální změny poptávky po nových zaměstnancích v české ekonomice. Dochází k poklesu náborových aktivit ve výrobě a logistice, oproti tomu vidíme zrychlování náboru v sektoru služeb,“ popsala Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální agentury ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Dobrou zprávou podle ní je, že 40 procent velkých společností (nad 250 zaměstnanců) plánuje zvýšit počet pracovníků. Poptávka je po kvalifikované a zároveň i nekvalifikované pracovní síle.

Slabá doprava, silné ubytování

Zaměstnavatelé v pěti z deseti odvětví chtějí v nadcházejícím čtvrtletí snižovat počet pracovních sil. Nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v odvětví doprava, skladování a komunikace s indexem –10 % a zpracovatelský průmysl s indexem –5.

Naopak zvyšování počtu pracovních sil hlásí čtyři odvětví. Na prvním místě je to ubytování a stravování s povzbudivým indexem 15 %, následují finance, pojištění a další služby podnikům s 11 %, třetí příčku pak obsadilo zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov s indexem 8 % a stavebnictví +3 %.

Obecně jinak platí, že úkolem náborového týmu je v určitém čase sehnat vhodné zaměstnance pro dané pozice té či oné firmy. Jak nedávno zmínila manažerka náboru společnosti Seznam.cz Lucie Krupková, firmám se také vyplácí, když uchazeče samy osloví, a to přes sociální sítě. [celá zpráva]

Novinky již připomínaly, že velmi užiteční mohou být i starší zaměstnanci. „Ti mohou firmám nabídnout vlastnosti jako rozvážnost, zkušenost, soustředěnost, oddanost věci, odpovědnost či dochvilnost,“ uvedla personalistka Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica, specializující se na nábor technicky zaměřených pracovníků. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků