Hlavní obsah
Nejhůř se obsazují pozice ve finančním sektoru, auditu a účetnictví. Foto: Profimedia.cz

Dvě třetiny českých finančních ředitelů se obávají ztráty klíčových zaměstnanců

Celkem 65 % finančních ředitelů a manažerů v České republice se obává možnosti ztráty klíčových finančních specialistů z důvodu jiných pracovních příležitostí. Každý pátý finanční ředitel zároveň odhaduje, že přes 20 % nově přijatých zaměstnanců v rámci finančních a účetních oddělení odejde z firmy ještě během prvního roku.

Nejhůř se obsazují pozice ve finančním sektoru, auditu a účetnictví. Foto: Profimedia.cz
Dvě třetiny českých finančních ředitelů se obávají ztráty klíčových zaměstnanců

Ve srovnání se zahraničím se jedná o největší procento ze sledovaných zemí. Vyplývá to z průzkumu pro personální agenturu Robert Half International.

Nenaplněná očekávání

„Dotazovaní finanční ředitelé vidí jako hlavní důvod odchodu finančních specialistů ještě během prvního roku ve firmě v nenaplněných očekáváních. A to jednak ze strany zaměstnavatele (podle 29 procent respondentů), nebo ze strany zaměstnance (podle 19 procent). Nesoulad s firemní kulturou uvedlo jako hlavní důvod odchodu zaměstnanců během prvního roku ve společnosti 16 procent respondentů,“ říká Tomáš Bergl, manažer Robert Half.

Finanční ředitelé v České republice ale nepovažují za rozhodující neschopnost integrace do týmu – jako hlavní důvod odchodu zaměstnanců ji uvádí jen 8 % dotázaných.

Nejstálejší zaměstnanci jsou Rakušané

Průměrná doba, po kterou finanční specialisté ve firmách zůstávají, je dle výsledků výzkumu u nás přitom maximálně kolem 5 let. Ze zemí, kde průzkum probíhal, patří mezi nejvytrvalejší zaměstnance Rakušané, kteří ve finančním a účetním oddělení stráví v průměru téměř 7 let na manažerských pozicích a 7-8 let na nižších pozicích.

Naopak nejkratší dobu zůstávají ve finančních a účetních odděleních Britové (průměrně kolem 4 let) a zaměstnanci v Singapuru (3-4 roky).

Kvalifikovaní odborníci se hledají těžko

Najít kvalifikované finanční specialisty podle 89 % finančních manažerů v České republice není rozhodně lehké. Nejhůř se obsazují pozice ve finančním sektoru, auditu a účetnictví.

„Obtížná náborová situace ve finančním sektoru panuje i v zahraničí. Ve všech dotazovaných zemích minimálně 61 procent finančních manažerů označilo hledání kvalifikovaných finančních odborníků za velmi nebo poněkud náročné,“ uzavírá Tomáš Bergl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků