Hlavní obsah

Microsoft: Příští Windows budou mít dotykové ovládání

Společnost Microsoft chce v příští verzi svého počítačového operačního systému Windows nabídnout uživatelům vedle tradiční myši a klávesnice i dotykové ovládání, jaké má například přístroj iPhone od konkurenční firmy Apple.

Microsoft: Příští Windows budou mít dotykové ovládání

Nová verze systému, která se zatím označuje jako Windows 7, by se měla objevit na trhu ke konci roku 2009, řekl v úterý šéf Microsoftu, Steve Ballmer.

Ballmer spolu s předsedou správní rady Billem Gatesem představil některé prvky nových Windows na prezentaci v jižní Kalifornii. Nový software označili za "multi-touch", tedy takový, který zpracuje více dotyků najednou.

Schopnost používat doteků prstů na monitoru k ovládání počítače by znamenala pro počítačové technologie novou revoluci. Apple udělal z dotykového displeje hlavní prvek světového úspěchu svého multifunkčního mobilního přístroje iPhone. Za prvních 11 měsíců na trhu se jej prodalo asi šest miliónů.

Ovládejte počítač dotykem, ale i hlasem

Gates prohlásil, že po více než desetiletí vývoje již vyzrály nové způsoby interakce s počítačem, a ty se nyní mohou stát hlavním proudem. "Jsme na zajímavé křižovatce - dnes se téměř veškerá interakce děje mezi počítačem a myší, během příštích let se však výrazně zvýší role řeči, obrazu a inkoustu," řekl Gates.

Nové technologie dají uživatelům možnost ovládat počítače kromě dotyků i hlasem, budou schopny automaticky třídit různé druhy obrazových materiálů a používat místo klávesnice elektronický inkoust.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků