Hlavní obsah
Foto: Reuters

Maskované viry zneužívají kritickou chybu Androidu

Bezpečnostní experti antivirové společnosti Bitdefender odhalili škodlivé programy maskované za regulérní aplikace. Ty zneužívají kritickou bezpečnostní chybu operačního systému Android, kterou mohou počítačoví piráti využít k ovládání počítačových tabletů a chytrých telefonů na dálku.

Foto: Reuters
Maskované viry zneužívají kritickou chybu Androidu

Viry se ukrývají v aplikacích Rose Wedding Cake Game a Pirates Island Mahjong Free. „Mezi uživateli Androidu jsou tyto programy poměrně populární. První má více než 10 000 stažení a druhý přes 5000,“ uvedl bezpečnostní expert z Bitdefenderu Bogdan Botezatu.

Podle něj však není důvod k panice, protože zatím nebyl zaznamenán případ, kdy by trhlina byla těmito aplikacemi zneužita. Navíc telefony a tablety s nainstalovanou bezpečnostní aktualizací dokážou podvodné programy odhalit.

Zneužita může být jakákoliv aplikace

„Oprava již byla poskytnuta našim partnerům. Někteří výrobci, jako například Samsung, již aktualizaci pro svá zařízení vydali,“ uvedla již dříve pro server ZD Net produktová manažerka Androidu Gina Sciglianová.

Právě rychlost je podle bezpečnostních expertů to nejdůležitější, co ovlivní, v jaké míře bude chyba zneužívána. Doposud nebyl evidován podle tvůrců Androidu evidován ani jeden případ.

Uživatelé by tak měli kontrolovat aktualizace u výrobců svých zařízení. „Lze předpokládat, že dostupnost oprav se bude velmi lišit podle toho, o jakého výrobce se jedná,“ podotkl Jeff Forristal, šéf bezpečnostní společnosti Bluebox, která chybu v Androidu odhalila.

Chyba se týká přístrojů s Androidem, které přišly na trh v posledních čtyřech letech. Útočník může s její pomocí ovládat přístroj stejně, jako by jej držel v ruce. Může telefonovat, posílat textové zprávy, ale například i prohlížet uložená hesla. Na dálku dokonce může klidně zapnout i zabudovanou webkameru.

Zranitelnost umožňuje počítačovým pirátům proměnit originální programy v trojské koně, aniž by to byl uživatel schopen při instalaci poznat. Takto zneužita může být prakticky jakákoliv aplikace, upozornily servery VentureBeat a SecurityWeek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků