Hlavní obsah
Internetové prohlížeče Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Internet Explorer po 20 letech pomalu odchází ze scény

Webové prohlížeče jsou oknem do světa internetu. Jedním z nejrozšířenějších programů tohoto druhu je Internet Explorer od americké společnosti Microsoft. První uživatelé si jej mohli nainstalovat před 20 lety. Na přelomu tisíciletí byl Internet Explorer dominantním browserem na platformě PC. Kvůli bezpečnostním problémům a nedostatečné podpoře moderních webových standardů však následně ztratil podstatnou část svého tržního podílu ve prospěch konkurence.

Internetové prohlížeče Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Internet Explorer po 20 letech pomalu odchází ze scény

Ačkoliv v několika posledních verzích svého prohlížeče dokázal Microsoft velkou část problémů vyřešit, napravit pošramocenou pověst Internet Exploreru se mu zcela nepodařilo. Redmondský softwarový gigant si je toho evidentně vědom, protože do aktuální verze operačního systému Windows už jako výchozí prohlížeč zabudoval zcela nový program, nazvaný Edge.

První verze Internet Exploreru z roku 1995 byla součástí softwarového balíčku Plus!, který bylo možné dokoupit k Windows 95. Microsoft svůj browser nestavěl "na zelené louce", ale použil v něm část zdrojového kódu prohlížeče Mosaic od společnosti Spyglass. Licencováním již hotového softwaru chtěla firma Billa Gatese dohnat ztrátu vzniklou podceněním nástupu internetu do firem a domácností.

Internet Explorer

Foto: Novinky

V době, kdy Internet Explorer přišel na trh, byl nekorunovaným králem webových prohlížečů program Netscape Navigator. První dvě verze Exploreru pro něj nepředstavovaly vážnější konkurenci. Situace se ale začala měnit v létě roku 1996 s příchodem Internet Exploreru 3, který už snesl srovnání s Navigatorem. Tím padl startovní výstřel takzvané války prohlížečů, v níž byl Netscape Navigator nakonec poražen.

Hlavním důvodem rychlého rozšíření Exploreru byla agresivní obchodní politika Microsoftu. Ten ze svého browseru učinil integrální součást operačního systému Windows, který rovněž pochází z jeho dílen. Uživatelé si samozřejmě mohli nainstalovat alternativní prohlížeč, ale velké části z nich stačil ten předinstalovaný. Tento postup pomohl Exploreru rychle získat významný tržní podíl. Zároveň byl ale terčem kritiky ze strany konkurence a vzbudil pozornost antimonopolních úřadů v USA i v Evropě.

Nejpozději v roce 2000 bylo zjevné, že Explorer "převálcoval" veškerou konkurenci na platformě PC. Pak se ale Microsoft dopustil podle odborníků fatální chyby. V létě 2001 vypustil do světa šestou verzi svého prohlížeče, která se potýkala s řadou bezpečnostních problémů. Programátoři si navíc příliš nelámali hlavu s respektováním moderních webových standardů, což nutilo tvůrce webů upravovat stránky speciálně pro prohlížeč od Microsoftu.

Nová konkurence

Pošramocenou pověst Exploreru využila konkurence k zahájení druhého kola války prohlížečů. Prvním vážným vyzyvatelem Microsoftu byla organizace Mozilla Foundation, která koncem roku 2004 začala nabízet bezplatný prohlížeč Firefox. Jen o něco později se přidal norský browser Opera, jenž byl do roku 2005 placeným programem. Konečně třetím do party se před sedmi lety stal prohlížeč Chrome od společnosti Google.

Pod tlakem konkurence se Internet Explorer v posledních letech podstatně zlepšil, což platí zejména pro současnou verzi s pořadovým číslem 11. Jednou ztracená důvěra zákazníků se však těžko získává zpět. Proto Microsoft vyvinul zcela nový program Edge, který je výchozím prohlížečem v nejnovějším operačním systému Windows 10. Podle dosavadních ohlasů je zatím funkčně hodně omezený, jeho plusem ale je vysoká rychlost vykreslování stránek.

Podle serveru StatCounter, který sleduje zastoupení prohlížečů na počítačích, tabletech a herních konzolích, si letos v červenci ukousl největší tržní podíl browser Chrome (51,76 procenta). Druhou příčku obsadil právě Internet Explorer (17,19 procenta), těsně následovaný Firefoxem (15,69 procenta). Čtvrté místo podle StatCounteru náleželo browseru Safari (9,76 procenta), který používají počítače, tablety a chytré telefony firmy Apple.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků