Hlavní obsah
Google Android Foto: Reuters

Google čelí v Indii vyšetřování kvůli Androidu, od EU již dostal rekordní pokutu

Indický antimonopolní úřad (CCI) nařídil vyšetřování společnosti Google kvůli podezření, že zneužívá dominantního tržního postavení svého mobilního operačního systému Android a omezuje své rivaly. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Za stejný přečin dostal americký internetový gigant, který je součástí holdingu Alphabet, loni rekordní pokutu 4,34 miliardy eur (téměř 112 miliard Kč) od Evropské unie.

Google Android Foto: Reuters
Google čelí v Indii vyšetřování kvůli Androidu, od EU již dostal rekordní pokutu

CCI, který tuto kauzu zkoumá od loňského roku, dospěl k předběžnému závěru, že Google svou pozici zneužil, a nařídil věc plně vyšetřit. Závěry by měly být známy do jednoho roku. Kdo podal regulátorovi stížnost, zdroje Reuters neuvádějí, sdělily pouze, že případ jde ve stopách evropského precedentu.

Google podle loňského vyjádření Evropské komise využil Android v EU k upevnění dominantního postavení svého internetového vyhledávače a od roku 2011 omezuje výrobce zařízení tím, že je nutí přednostně instalovat aplikace od Googlu na úkor aplikací od konkurence.

Google není prověřován poprvé

Minulý měsíc americká společnost oznámila, že uživatelé elektronických zařízení s operačním systémem Android si mohou zvolit, jaký prohlížeč a jaký vyhledávač použijí. Android, který výrobci zařízení dostávají zdarma, používá ve světě na 88 procent chytrých telefonů, v Indii tento podíl dosahuje 99 procent.

CCI má pravomoc uložit Googlu pokutu do výše 10 procent obratu v Indii za poslední tři roky.

Google není v Indii vyšetřován poprvé. Loni mu CCI uložil zaplatit 1,36 miliardy rupií (445 milionů Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu a zkreslování výsledků vyhledávání. Google se proti verdiktu odvolal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků