Možnost vkládat oznámení do průzkumníka Windows, který slouží k procházení složek uložených v počítači, přidal americký softwarový gigant do desítek již ve druhé polovině loňského roku. Už tehdy se na různých zahraničních diskusních fórech vedly bouřlivé diskuse o tom, zda se průzkumník nezmění v jeden obří reklamní billboard.

S využitím v praxi však zástupci Microsoftu stále otáleli. A diskuse tak vcelku po právu utichla.

Zlom nastal až nyní, kdy se prvním uživatelům v zahraničí začaly v průzkumníku objevovat reklamní nabídky na zakoupení různých softwarových řešení. Například na využívání placené cloudové služby OneDrive za 6,99 dolaru (180 Kč) měsíčně.

Takto vypadá reklama na placené služby přímo v průzkumníku Windows

Příliš velkou útěchou pro uživatele není ani to, že v reklamách se zobrazují vždy jen produkty Microsoftu, protože stále jde o reklamu. Navíc americký softwarový gigant podle ohlasů některých uživatelů služby v systému propaguje i poté, co si je uživatelé zakoupili nebo nainstalovali. Tedy zcela zbytečně.

Tato „funkce“ se dá naštěstí ve Windows 10 vypnout. Stačí přímo v průzkumníku v nabídce možnosti složky vybrat na kartě zobrazení položku „Zobrazit oznámení zprostředkovatele synchronizace“ a zakázat ji. Pak se přestanou reklamy zcela zobrazovat.

Uživatelé si stěžují, že jsou v reklamních oznámeních inzerovány i služby, které již dávno využívají

Reklama na zamykací obrazovce

Není to poprvé, kdy se americký softwarový gigant snaží zobrazovat reklamu ve Windows. V první polovině loňského roku využili zástupci společnosti Microsoft například toho, že desítky dovolují uživatelům zobrazovat na zamčené obrazovce obrázky z internetového vyhledávače Bing.

To je poměrně praktické, protože místo jediného pozadí jich mají k dispozici celou plejádu a mohou stále objevovat něco nového.

V rámci tohoto konkrétního nastavení se však lidem začala již dříve zobrazovat mezi náhodnými obrázky také reklama. Podle zkušeností především zahraničních uživatelů se na zamykací obrazovce zobrazují hlavně upoutávky na nejrůznější hry a filmy.

V nastavení zobrazení se dají reklamy vypnout.

FOTO: repro hardware.info

Samotný americký gigant však novinku jako reklamu neoznačuje. Tvrdí, že jde o zábavná fakta, tipy, triky a další podobné informace. Koneckonců přesně pod tímto označením najdou zmiňovanou funkci lidé také v nastavení zamykací obrazovky. Stačí posuvníkem vypnout přijímání „zábavných“ dat a reklama se již zobrazovat nebude.

Sluší se také připomenout, že s reklamou koketoval americký počítačový gigant už ve Windows 8. V roce 2012 ji zobrazoval v některých programech, jak je vidět na snímku níže. [celá zpráva]

Reklama v programech ve Windows 8

Reklama v programech ve Windows 8

FOTO: Microsoft