Celé jádro samozřejmě nevzniklo ze dne na den. Torvalds jej představil až v září roku 1991. Než se samotný operační systém Linux dostal k široké veřejnosti, trvalo to ještě několik dlouhých let.

Linux působil v polovině devadesátých let jako zjevení. Uživatelům se totiž otevřela cesta, díky které se mohli zbavit závislosti na placeném a pirátsky získaném operačním systému. Najednou tu byla adekvátní alternativa, kterou bylo možné stahovat úplně zadarmo.

Tux - maskot operačního systému Linux

Tux - maskot operačního systému Linux

FOTO: archív tvůrců

Microsoft si drží dominantní postavení

Přestože má v současnosti Linux milióny příznivců po celém světě, je nutné zmínit, že jeho celosvětový podíl na trhu s operačními systémy tvoří jen zhruba dvě procenta.

Dominantní postavení si již přinejmenším dvě dekády drží konkurenční Microsoft se svými Windows. Jejich různé verze jsou nainstalovány na 90 % počítačů.

Jak na instalaci?

Linux je možné samozřejmě nainstalovat na pevný disk úplně stejně jako Windows. Na rozdíl od Microsoftu nabízí komunita navíc jednoduchý způsob, jak si operační systém zdarma vyzkoušet.

Je k tomu potřeba pouze počítač s CD nebo DVD mechanikou a příslušný nosič s takzvanou Live distribucí Linuxu, kterou na rozdíl od konkurenčních operačních systémů není nutné instalovat na pevný disk počítače. Jednoduše se spustí z CD nebo DVD. V některých případech může být toto médium nahrazeno také USB flash diskem.

Na snímku je zobrazena 3D plocha Linuxu Compiz Fusion.

FOTO: mas, Novinky

Slůvko distribuce je v tomto případě velmi důležité. Linux je totiž pouze jádro, které využívají různé operační systémy. To se neobejde bez grafického rozhraní a dalších programů. Všechny zmiňované prvky si však komunita vytváří již po svém.

Výsledek je tedy zřejmý. V dnešní době je tak možné setkat se se stovkami různých distribucí. Podle některých odhadů jich je více než 400.

Nechybí mezi nimi ani zástupci z Česka – Slax a Danix. Mezi další nejznámější distribuce patří Arch Linux, Debian, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, Gentoo, Greenie atd.