Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Těžká rána pro virtuální operátory. ČTÚ zamítl žádosti o příplatek za roaming

Český telekomunikační úřad zatím zamítl všechny žádosti mobilních virtuálních operátorů o povolení účtovat si příplatek za roaming. Tuto možnost mají firmy v odůvodněných případech po 15. červnu, kdy platí povinnost účtovat si v EU stejné ceny jako v rámci domácího volání. ČTÚ to uvedl v monitorovací zprávě.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Těžká rána pro virtuální operátory. ČTÚ zamítl žádosti o příplatek za roaming

Roamingové poplatky skončily v Evropské unii v polovině června. Volání, psaní esemesek i surfování po internetu stojí od té doby při pobytu v kterékoliv z členských zemí Evropské unie uživatele stejně jako v tuzemsku.

Lidé se tak vcelku logicky přestali na dovolených omezovat a řešit, zda nebudou mít příliš velký účet za telefon. A právě to může být především pro operátory, kteří nemají vlastní síť, velký problém.

Příplatek chtěli zavést virtuální operátoři Mundio Distribution, miniTEL a ERBIA MOBILE. „Žadatelé neprokázali splnění podmínky Prováděcího nařízení EK, že by nebyli schopni pokrýt svoje náklady na poskytování regulovaných maloobchodních roamingových služeb, což by mělo za následek narušení udržitelnosti jejich modelu pro stanovení vnitrostátních cen," zdůvodnil ČTÚ zamítnutí.

Podle Filipa Kůžela z odborného serveru Mobilmania mohou mít právě virtuální operátoři kvůli nové regulaci roamingu vážný problém. Zatímco síťový operátor si vyšší náklady na roaming svých zákazníků kompenzuje příchozím roamingem, tedy provozem od turistů, kteří přijíždějí do Česka, virtuální operátor bez vlastní mobilní sítě takovou možnost nemá.

Na českém trhu je více než 170 virtuálních mobilních operátorů nebo přeprodejců mobilních služeb. Ti mají na počtu vydaných SIM karet podíl asi sedm procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků