Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Eva Plevier, Reuters

Spotřeba mobilních dat v Česku loni stoupla na dvojnásobek

Spotřeba dat v mobilních sítích loni vzrostla na dvojnásobek. Uživatelé přenesli v mobilních sítích 368 petabytů (PB) dat. Zvýšení táhla především služba fixního LTE, tedy domácí Wi-Fi router připojený k internetu přes mobilní síť LTE. Vyplývá to z výroční zprávy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Ilustrační foto Foto: Eva Plevier, Reuters
Spotřeba mobilních dat v Česku loni stoupla na dvojnásobek

Od roku 2011 do poloviny roku 2018 klesla průměrná jednotková cena za megabyte (MB) dat, bez zahrnutí fixního LTE, o 0,32 Kč, tedy o více než 74 procent. Za posledního 2,5 roku klesla o šest haléřů, tedy o 35 procent, na 0,11 Kč za MB.

Počet uživatelů internetu v mobilu se loni zvýšil o 232 000 na 7,98 milionu SIM karet z celkového počtu 14,7 milionu aktivních karet na trhu. Vedle tří plnohodnotných mobilních operátorů na trhu působilo kolem 180 virtuálních operátorů a přeprodejců služeb, plyne z dat ČTÚ.

Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu SIM se meziročně zvýšila o 47 procent na 1,23 gigabytu (GB). SIM karta využívající fixní LTE měsíčně průměrně spotřebovala 60,31 GB dat, tedy o 85 procent více než v roce 2017.

Podle několika studií patří mobilní data v Česku k nejdražším v Evropě.

V Česku vyjdou mobilní tarify draho. V zahraničí přitom působí stejní operátoři

Polsko, Itálie, Turecko, ale například i sousední Slovensko. To jsou země, ve kterých mobilní tarify vychází výrazně levněji než v Česku. Přitom v těchto zemích působí stejní operátoři jako u nás.

Každý trh má svá specifika, a tak není úplně jednoduché porovnávat nabídky se zahraničím. Už jen kvůli tomu, že stejní operátoři mají v různých státech zpravidla úplně jinou škálu tarifů a nabízených služeb. Rozdílná je také kvalita pokrytí a například i rychlost mobilního internetu, kterou v dané zemi jednotlivé nadnárodní společnosti nabízejí.

Pokud se ale podíváte na nejoblíbenější tuzemské tarify a budete hledat jejich obdobu v zahraničních nabídkách, zjistíte, že v drtivé většině evropských států jsou na tom zákazníci lépe. Za mobilní služby zaplatí méně, případně za stejnou sumu toho od operátora dostanou daleko více.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků