Hlavní obsah
Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák Foto: ctu.cz

Prodej kmitočtů pro rychlé sítě se protáhne do roku 2016

Chystaný prodej kmitočtů v pásmu 3,7 GHz pro vysokorychlostní bezdrátové sítě se zřejmě protáhne až do příštího roku. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s vypsáním aukce totiž musí počkat, až vláda sníží roční poplatky za využívání frekvencí, jinak by se zájemcům provoz sítí nevyplatil. Uvedl to předseda ČTÚ Jaromír Novák.

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák Foto: ctu.cz
Prodej kmitočtů pro rychlé sítě se protáhne do roku 2016

V současnosti probíhá veřejná konzultace podmínek aukce. ČTÚ předběžně počítá s tím, že nabídne pět bloků kmitočtů za celkovou vyvolávací cenu 85 miliónů korun. Výstavba sítí založených na technologiích LTE, Wi-Fi nebo WiMAX by měla začít do dvou let od přidělení frekvencí.

ČTÚ letos chystá ještě jednu aukci, ve které chce nabídnout zbylé frekvence pro LTE v pásmech 1800 a 2600 MHz, které neudal v předchozí soutěži. Ta by měla předcházet aukci 3,7 GHz. Podle Nováka je možné, že jí úřad stihne ještě letos, ale její vypořádání se asi rovněž přesune na začátek roku 2016. I v tomto případě regulátor čeká na snížení poplatků.

Návrh na snížení ročních poplatků za kmitočty ČTÚ předložil ministerstvu průmyslu a obchodu již loni na podzim. To jej muselo před zasláním do vlády podrobit meziresortnímu připomínkovému řízení. Návrh počítá se snížením poplatků v pásmech nad 2,2 GHz o 60 až 80 procent. Současná výše poplatku je 1600 Kč za kHz, což je u vyšších kmitočtů kvůli neexistující degresi výrazně více než v okolních zemích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků