Hlavní obsah

Zájem o chytré telefony iPhone opět roste. Přestože předchozí tři čtvrtletí odbyt klesal, vedení společnosti Apple se v noci z úterý na středu pochlubilo, že v prvním finančním čtvrtletí prodej naopak rostl. Výsledky dokonce překonaly odhady analytiků.

Novým iPhonům se daří. Apple hlásí růst prodeje

Apple prodal za čtvrtletí 78,29 miliónu iPhonů proti 74,78 miliónu ve stejném období předešlého roku. Analytici podle výzkumné firmy FactSet Street Account odhadovali odbyt v průměru na 77,42 miliónu kusů. Odbyt tabletů iPad se ale dál propadl o tři milióny na 13,1 miliónu kusů.

Tržby, na nichž se prodej iPhonů podílí téměř 70 procenty, se zvýšily o 3,3 procenta na 78,4 miliardy USD, což bylo mírně nad očekáváním trhu. Čistý zisk nejhodnotnějšího veřejně obchodovaného podniku světa se snížil meziročně o tři procenta na 17,9 miliardy dolarů (448 miliard Kč), zisk v přepočtu na akcii ale předčil odhady. Akcie Applu po zprávě vzrostly o 2,6 procenta, uvedla agentura Reuters.

Nový iPhone 7

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

V celém finančním roce do loňského září zaznamenaly tržby společnosti první pokles od roku 2001. Vedlo to k tomu, že šéf společnosti Tima Cooka a další nejvyšší manažeři firmy dostali za loňský rok podstatně nižší odměny.

Co umí nejnovější iPhony?

V současnosti jsou v prodeji iPhony s pořadovým číslem sedm. Model iPhone 7 je vybaven stejně jako předchůdce 4,7palcovým displejem, verze 7 Plus má pak 5,5palcovou dotykovou plochu. Na první pohled se novinky příliš neliší od předchůdců, uvnitř se však změn událo mnoho.

Velký důraz byl kladen na kvalitu fotoaparátů, a to především u větší verze 7 Plus. Ta se na zadní straně pyšní hned dvěma objektivy, i se senzorem vepředu má tak plusko dohromady tři fotoaparáty. Díky tomu by mělo pořizovat daleko kvalitnější momentky.

Nové iPhony vedle sebe

Foto: archív výrobce

Nové iPhony přišly o sluchátkový konektor, což může být považováno za nedostatek. Apple alespoň vylepšil zabudované reproduktory, nově jsou stereofonní. Jeden je nad displejem, druhý pak pod ním. V režimu na šířku si tak uživatelé skutečně vychutnají stereofonní zvuk.

Konstrukce je nově vodotěsná a ukrývá nový procesor Apple A10, který je dvakrát výkonnější než předchůdce. Novinky by tak měly být připraveny na ty nejnáročnější hry ve vysokém rozlišení. I přesto se podařilo zvýšit proti předchozí generaci výdrž baterie.

Není zatím jasné, zda aktuálně nabízené iPhony překonají trend oslabování světové poptávky po chytrých telefonech. Analytici tomu příliš nevěří a už se zaměřují na příští modely, které má firma uvést na trh u příležitosti desátého výročí vzniku této značky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků