Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Mobilní tarify v ČR jsou citelně dražší než jinde v Evropě, tvrdí sdružení

Ceníkové ceny tuzemských mobilních operátorů jsou stále desítky procent nad evropským průměrem. Například čtyřčlenná rodina v Česku platí o 19 procent víc než v zahraničí. Vyplývá to ze srovnání spotřebitelského sdružení Telefonující.cz.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Mobilní tarify v ČR jsou citelně dražší než jinde v Evropě, tvrdí sdružení

Podle sdružení úroveň mobilních tarifů v EU stále průběžně klesá. Naopak ceny české trojice mobilních operátorů zůstaly na stejné úrovni a nemění se od jarních úprav poplatků před změnami v evropském roamingu.

"Cenová korekce českých operátorů z druhého kvartálu tehdy jen nakrátko přiblížila jejich nabídky průměru EU. Mezitím však ceny ostatních evropských operátorů pokračovaly v rapidním poklesu. Během půl roku se tedy ceny v ČR opět výrazně vzdálily těm evropským," uvedl předseda sdružení Svatopluk Bartík.

Podle srovnání zaplatí česká čtyřčlenná rodina o 314 korun více než jinde v EU, důchodce o 161 korun více, což představuje 47 procent, a pracující s vyšší spotřebou dat zaplatí o 421 korun, tedy o 64 procent více, než je evropský průměr.

Podle odborníků existuje v Česku výrazný rozdíl mezi úrovní tarifů pro soukromé osoby a nižšími cenami pro firmy. Velká část soukromých uživatelů ale využívá různé slevy mimo tarif, které získali, když chtěli operátora vyměnit za jiného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků