Hlavní obsah
Foto: Ericsson

Ericsson chce rozpoutat patentovou válku. Kvůli chytrým telefonům

Na mobilním trhu to začíná opět vřít. Společnost Ericsson se totiž rozhodla hnát k soudu francouzského výrobce chytrých telefonů Wiko, a to kvůli porušení patentových práv. Po Applu a Samsungu je tak na obzoru další velká patentová válka.

Foto: Ericsson
Ericsson chce rozpoutat patentovou válku. Kvůli chytrým telefonům

Francouzská společnost Wiko nabízí chytré telefony posledních šest let. Přestože se nabízejí především v zahraničí, narazit na modely tohoto výrobce je možné i v tuzemských obchodech.

Hlavní problém je v tom, že Wiko využívá ve svých přístrojích patenty společnosti Ericsson, které jsou nezbytné pro provoz chytrých telefonů v mobilních sítích 2G, 3G a 4G. A to bez zaplacených licenčních poplatků, kterým se nevyhýbají ani další velcí výrobci.

Wiko vyrábí chytré telefony už šest let.

Foto: archív výrobce

„Wiko již šest let bez jakékoliv licence nebo kompenzace porušuje práva duševního vlastnictví společnosti Ericsson. Jelikož se od května 2013 společnost Ericsson neúspěšně pokoušela s Wiko uzavřít spravedlivou, přiměřenou a nediskriminační licenční smlouvu (FRAND), jako poslední možnost se rozhodla uplatnit své zákonné právo na prosazování svých patentů proti produktům společnosti Wiko, které autorské právo porušují,“ uvedli zástupci společnosti Ericsson v prohlášení.

Právníci obou podniků se tak střetnou před německými soudy v Německu, konkrétně v Düsseldorfu a Mannheimu. Vzhledem k tomu, jak podobné patentové přestřelky probíhaly u dalších společností – například již zmiňovaného Applu a Samsungu –, lze předpokládat, že celý spor se povleče několik let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků