T-Mobile tento měsíc nabídl jako první tuzemský operátor neomezená data. A to navíc zadarmo – speciální balíček mohou získat lidé během léta zadarmo ke svému tarifu, je přitom jedno, zda půjde o předplacenku nebo kartu tarifního zákazníka.

Nabídka vypadala na první pohled velmi atraktivně a neměla žádné háčky. Praxe však bohužel ukázala, že situace tak růžová není. První uživatelé si už tento týden začali stěžovat, že jejich rychlost je v zahraničí citelně pomalejší, a to například i v sousedním Slovensku.

ČTĚTE TAKÉ: 
V Česku vyjdou mobilní tarify draho. V zahraničí přitom působí stejní operátoři

Více než desetkrát pomaleji

Rychlost byla místo běžných 40 Mbit/s pouhé 3 Mbit/s, jak Novinky.cz informovaly již dříve.

Na Twitteru přitom zástupci operátora tvrdili, že jde o dočasnou regulaci. „Od kolegů jsme dostali informaci, že jsme museli přistoupit k dočasné regulaci datových rychlostí v roamingu. Za případné komplikace se všem omlouvám a věřím, že se situace ustálí a přenosová rychlost se brzy zvýší,“ uvedli zástupci T-Mobilu na Twitteru.

Na dotaz Novinek však mluvčí T-Mobilu Markéta Kemrová upřesnila, že s omezením rychlosti se v zahraničí budou lidé setkávat častěji.

„Se začátkem dovolených a spuštěním neomezeného letního internetu se roamingový provoz v síti T-Mobile během posledního týdne zdvojnásobil, a dá se předpokládat, že k dalšímu skokovému růstu dojde s koncem školního roku. Aby operátor předešel přetížení sítě a nedostupnosti služeb v zahraničí, rozhodl se přistoupit k dočasné a plošné regulaci datových rychlostí v roamingu,“ vysvětlila Kemrová.

Čtěte také: 
Budoucnost patří 5G sítím. Co to ale vlastně je?

Týká se to všech

To se přitom týká nejenom majitelů neomezených tarifů, ale také všech ostatních uživatelů. „Bohužel chybně se do systému opatření nenastavilo u všech našich 300 datových tarifů a 100 balíčků, takže zatímco uživatelé nejnovějších tarifů/balíčků již omezení zaznamenali, uživatelé tarifů starších surfovali bez omezení. Nyní byla regulace nastavena všem uživatelům bez rozdílu,“ podotkla mluvčí.

„Rychlost připojení budeme průběžně ladit podle aktuálního provozu,“ uzavřela Kemrová.

V praxi to tedy znamená, že lidé skutečně díky letní akci budou moci v zahraničí využívat neomezené množství dat, ale smířit se budou muset s výrazně pomalejším datovým provozem, než na jaký jsou jinak v LTE sítích zvyklí.