ČTÚ podle Drtiny dokončil podmínky aukce a do konce měsíce je chce předložit k veřejné konzultaci. Seznámil s nimi i ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a chystá se je zároveň projednat s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a Evropskou komisí.

"V srpnu jde materiál na vládu, v září až říjnu bude vypsána aukce," dodal Drtina. Operátoři budou moci sítě postupně spouštět od poloviny příštího roku, až budou frekvence uvolněné přechodem televizí na nový standard DVB-T2. Ten si vyžádá méně kmitočtů, a proto bude možné jejich část využít pro mobilní sítě.

ČTĚTE TAKÉ:
Nejvíce za mobilní tarify platí nejchudší Češi
V Česku jsou ceny přemrštěné, mobilní tarify v zahraničí vyjdou výrazně levněji
Nejdražší mobilní data v Evropě mají Češi. Operátoři to ale vidí jinak

Zrodí se čtvrtý operátor?

Vedle příjmu z prodeje frekvencí pro státní rozpočet si stát od chystané aukce slibuje příchod čtvrtého operátora. Zájem o účast předběžně potvrdila firma Nordic Telecom a hovoří se i o zájemcích ze zahraničí. Zástupci Nordic Telecomu ale několikrát uvedli, že o jeho účasti rozhodnou právě podmínky aukce.

Dříve představené principy aukce počítaly s povinností poskytnout národní roaming novému hráči a vyhrazením části frekvencí pro uchazeče o vstup na trh. Úspěšní držitelé frekvencí by také měli povinnost zúčastnit se tendru na zajištění komunikačních služeb pro záchranné složky.

Na českém trhu působí tři mobilní operátoři, T-Mobile, O2 a Vodafone. Podle několika studií patří mobilní data v Česku k nejdražším v Evropě.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak přejít k jinému operátorovi a kolik to bude stát?
Ukončení smlouvy s operátorem do dvou dnů a bez pokuty. Vláda schválila Babišovu novelu
Aukce kmitočtů láká zahraniční investory. Nový operátor může být z USA i Koreje
Může se Vám hodit na Firmy.cz: