Hlavní obsah

Základ pro ekonomický počítač: Test procesoru Intel Atom 330

Ne všichni potřebují nejrychlejší procesor, ne všichni potřebují výkonnou grafickou kartu, ale hodně z nás ocení nízkou spotřebu, kompaktní rozměry a tichý chod. Pro takové příležitosti vyrábí Intel nové procesory s nízkou spotřebou Intel Atom.

Základ pro ekonomický počítač: Test procesoru Intel Atom 330

Určitě jste už o platformě Atom slyšeli nebo četli. Jejím účelem je nabídnout počítače s nízkou spotřebou a dostatečným výkonem pro základní kancelářské úkony. Ty mohou potom zastat funkci internetového terminálu, dětského počítače nebo dokonce počítače do automobilu.

Procesory Intel Atom pro osobní počítače se prodávají ve spojení se základní deskou formátu mini-ITX. Ty se vyznačují rozměry pouze 17 x 17 cm. Procesory samotné se zatím vyrábějí ve dvou verzích Atom 230 a 330, které pracují na frekvenci 1,6 GHz, avšak druhý disponuje dvěma výpočetními jádry. Z tohoto důvodu se liší i ve spotřebě – 4 oproti 8W.

My jsme měli možnost otestovat základní desku Intel s procesorem 330, který bude pravděpodobně vyhledávanější volbou pro domácí úsporné počítače. Pojďme se podívat, jak se jeho výkon liší oproti běžně dostupným Core2 procesorům stejného výrobce.

Trocha teorie

Pokud mluvíme o architektuře Intel Atom, nemůžeme ji přímo srovnávat s žádným existujícím procesorem Intel. Jde o zcela nový projekt, který se velmi liší od existujících Core2 i starších Pentium4 procesorů. I přesto má však některé znaky společné. Vyrábí se 45 nm technologií, díky které má jádro procesoru pouze 25 mm čtverečných (Core2 E8000 mají 107mm^2).

Výroba je tak velmi levná, do prodeje se dostávají Atomy 230 v ceně $29 (cca 500Kč). V kombinaci se základní deskou, kde se nachází integrované grafické jádro, síťová karta a zvuková karta potom vyjde okolo 1500 Kč. Když jej doplníte o disk, operační paměť, mechaniku DVD a skříň se zdrojem, máte tu funkční počítač v ceně kolem 6 000 Kč s odběrem okolo 50 W.

Ještě zpět k architektuře. Inženýři si vypůjčili systém zvaný Hyperthreading z procesorů Pentium4, respektive jejich NetBurst architektury. Ten umožňuje systému vidět jediné jádro procesoru jako dvě a zasílat k vyřízení více paralelních dotazů.

Výkon v kancelářských aplikacích

Neboť jde o x86 procesor, není problém s ním provozovat operační systém Windows, a to i verzi Vista. Jen je potom dobré na základní desku instalovat 2GB operační paměti, při použití Windows XP postačí polovina. Samotné spuštění a běh systému potom nejeví známky zpomalení nebo častého zasekávání. Výkon je zde spíš limitován pevným diskem.

Zcela normálně se Atom chová i v kancelářských aplikacích. I díky integrovanému jádru GMA950 na zkoušené základní desce nepředstavoval problém ani procházení delšího dokumentu obsahujícího grafické prvky, například PDF soubory.

To potvrzují i syntetické testy měřící výkon. PCMark Vantage společnosti Futuremark staví dvoujádrový Atom 330 jen lehce pod dvoujádrový Celeron E1200. Rozdíl v celkovém skóre činí 24 %. A protože je E1200 pro kancelářské účely zcela dostačující, můžeme to samé říct i o Atomu.

Video, zvuk a multimédia obecně

Málokdo se dnes obejde na počítači bez zvukové kulisy a možnosti přehrát si nějaké to video, ať už z internetu nebo z DVD mechaniky. I v tomto ohledu nemá Atom problémy. Dokonce je na něm možné přehrávat i video ve vysokém rozlišení 1080p, slabší Atom 230 zvládá plynule 720p. Problémem tu je však konektivita.

Většina základních desek s Atomem nenabízí digitální výstup DVI, mají pouze analogový D-Sub. Co nevidět by sice měla dorazit nová generace, kde již Intel vše napraví, ale to už chybu nespraví. Z Atomu tak momentálně sotva postavíte HTPC do obýváku, DVI a HDMI opravdu chybí.

Díky dvěma jádrům není problém při práci přehrávat hudbu v MP3, aniž by to mělo nějaký dopad na výkon systému. Co se týče grabování hudby z CD, tak zde je procesor poněkud pomalejší, ale kdo není zvyklý pracovat s nejnovějšími procesory, používá stále jednojádrové Athlony 64 nebo Pentium4, žádný rozdíl nezaznamená.

Hodnocení

Intel Atom není vůbec špatným počinem. Procesory mají dostatečný výkon pro pracovní kancelářské nasazení, poradí si i s multimédii a komu mají mnohem nižší spotřebu, než jaké je typická pro dnešní desktopové procesory.

Problém je, pokud chcete na svém počítači hrát hry, stříhat video nebo pracovat s velkými objemy dat. Potom musí Atom stranou, i kvůli omezené nabídce základních desek. Stává se proto volbou především pro spořivě smýšlející lidi, nebo pro ty, kteří si chtějí zřídit malý domácí server pracující 24/7.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků