Hlavní obsah

Test: Osm gigabytů hudebního potěšení s Creative a iRiver

Přehrávače se už dávno neomezují na hudební formáty MP3 a WMA. Účastníci dnešního testu jsou toho přímým důkazem, neboť seznam jimi podporovaných formátů je vskutku rozsáhlý. A protože oba používají i obrazovku s rozlišením 320x240 bodů, prozkoumáme je podrobněji.

Test: Osm gigabytů hudebního potěšení s Creative a iRiver

Možná patříte mezi skupinu spokojených uživatelů mobilních telefonů s hudebním přehrávačem a smysl separátních přehrávačů vám již poněkud uniká. Ne každému však vyhovuje řešení vše v jednom, ať už kvůli kvalitě produkce, nezávislosti baterie přehrávače nebo lepší podpoře hudebních (i video) formátů.

Kvůli tomu tu stále existují multimediální přehrávače do kapsy, dnes nazývané zkratkou PMP - portable multimedia player. A že se neustále vyvíjí a zdokonalují se pokusí dokázat dvojice iRiver Lplayer a Creative Zen X-Fi.

iRiver Lplayer

Na první pohled kompaktní přehrávač s přibližně dvoupalcovou obrazovkou schováte bez potíží v dlani. Jeho rozměry 60 x 43 x13mm z něj dělají především hudební skříňku, na prohlížení videa jej nejspíš příliš nevyužijete. Ale pokud ano, velmi jemný a dobře čitelný displej s rozlišením QVGA poslouží velmi dobře.

Kdo na těle hledá nějaký větší počet tlačítek ovládající funkce Lplayeru, najde jen dvě. Jedno slouží jako vypínač a druhé kolébkové k regulaci hlasitosti. Ostatní ovladače jsou schovány pod displejem v dolní části. Jde o tzv. D*click systém, podobný dotykovým displejům, ovšem na mechanickém principu.

:. iRiver Lplayer
Z hudebních formátů podporuje iRiver MP3, WMA, OGG, ASF i bezztrátový FLAC. Jediná slabina tak může být nepřítomnost AAC. Video potom přehrává ve formátech MPEG4, WMV9 a XVID v plynulých 30 snímcích za sekundu. V zásadě tak vyhoví potřebám většiny populace. Video přehrává jen v rozlišení do 320x240, naštěstí není problém filmy a klipy transformovat v dodávaném software od iRiveru.

Slabinou může být výdrž baterie. Ten udrží přehrávač při životě během hudební produkce asi 12 hodin (dle výrobce i podle zkušenosti), video potom čtyřikrát kratší dobu. Jde tedy spíš o přehrávač do města ke krácení dlouhé chvíle na zastávce.

Po stránce hudební produkce se pevně drží zažitého stylu iRiver. Ani s HiFi sluchátky s vysokou impedancí není problém poslouchat na dostatečnou hlasitost. Zvuk je příkladně čistý, dynamický a velmi vyrovnaný. Bohužel dodávaná sluchátka neodpovídají úrovni přehrávače samotného. Není proto od věci je vyměnit za nějaké kvalitnější.


:. Creative Zen X-Fi

Creative Zen X-Fi

O něco větší než Lplayer, využívá Zen X-Fi služeb displeje úhlopříčky 2,5“ a rozlišení QVGA. Pro sledování videa se tak hodí mnohem více, než předchozí model, a to i díky vyšší kapacitě baterie. Ta jej při prohlížení videa udrží na živu přes čtyři hodiny. Při přehrávání hudby dosahuje výdrže dvacet hodin.

Rozměry 55 x 83 x 12,5mm získal Zen X-Fi především kvůli velkému množství ovládacích prvků umístěných na přední straně, hned u displeje. Navigace nabídkami přehrávače je tak velmi rychlá, i když mi někdy nepřijde zrovna intuitivní. Naštěstí se základní funkce dají ovládat i poslepu v kapse.

Velkou chloubou přehrávače jsou jistě sluchátka. Creative je prodává i separátně pod označením EP-830. Hrají velmi slušně, s jinými sluchátky přibalenými k přehrávačům se prakticky nedají srovnávat. Sám přehrávač hraje taktéž velmi dobře, i když kvalit Lplayeru nedosahuje. Ale k odhalení slabin vám běžná sluchátka stačit nebudou.


:. Sluhátka značky Creative Labs

Zen X-Fi přehrává MP3, WMA, AAC, WAV a Audible (namluvené knihy). Škoda absence formátů OGG a FLAC, aspoň jeden by určitě přehrávači prospěl. Zato video zvládne s příponou WMV, MPEG4, DivX i Xvid. Opět jsou soubory omezené do rozlišení 320x240, ale s přiloženým konvertovacím programem to zvládne každý.

Testovaná varianta kapacity 8GB je téměř shodná s verzemi 16 a 32GB až na jednu „drobnost“. Chybí jí WiFi konektivita. Větší (a také dražší) varianty umožňují se připojovat na WiFi síť, odkud je možné stahovat multimediální soubory nebo poslouchat obsah ze serveru Cerative. Opět zopakuji, že 8GB verze tuto možnost nemá.

Co mám Zenu, a vlastně všem přehrávačům Creative, za zlé, je jejich laciný vzhled.V porovnání s iPody, ale i s iRivery či Cowonem jsou přehrávače Cerative mnohem méně atraktivní. Na fotografiích to sice nepoznáte, jenže jejich plastové schránky zkrátka vypadají jen jako plasty.

Hodnocení

Oba zkoušené přehrávače se velmi dobře doplňují, směřují tak každý za jiným zákazníkem. Creative Zen X-Fi nadchne především zájemce o multimediální přehrávač s důrazem na videofunkce. Navíc přibalená sluchátka zcela pokryjí nároky běžných posluchačů, čímž kompenzují poněkud vyšší pořizovací cenu (3 200Kč).

iRiver Lplayer si najde zase cestu spíš do kapes audiofilů. Nabízí bezprecedentní zvukovou reprodukci, kterou je však nutné doplnit vlastními kvalitními sluchátky. Malé rozměry jej zase předurčí k nenápadnému nošení v kapse u kalhot nebo v saku. Za 8GB model zaplatíte v obchodě přibližně 2 700Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků