Hlavní obsah
Elektronické čtečky knih se těší stále větší popularitě. Foto: archív výrobce

Jak správně vybrat? Co umí elektronické čtečky knih

Čtečky elektronických knih se těší rok od roku větší popularitě. Možnost vzít si s sebou do kabelky nebo batohu klidně celou knihovnu je zkrátka více než atraktivní. Poradíme, na co si dát při výběru pozor.

Elektronické čtečky knih se těší stále větší popularitě. Foto: archív výrobce
Jak správně vybrat? Co umí elektronické čtečky knih

Ještě před koupí čtečky je nutné si rozmyslet, jak zařízení budeme používat a co od něj očekáváme. Na trhu jsou totiž aktuálně dvě různé kategorie elektronických čteček – s černobílým monitorem vyrobeným z elektronického papíru a s LCD displejem. Druhá zmiňovaná kategorie ale v podstatě již spadá mezi klasické počítačové tablety.

Patrně není potřeba zdůrazňovat, že každá kategorie má své přednosti, ale pochopitelně také omezení.

Malé zařízení, které se vejde do každé tašky, může ukrývat celou knihovnu.

Elektronický papír se více podobá klasické knize, obrazovka tedy není podsvícená, díky čemuž je tento panel šetrnější k očím. Text je kontrastní a dobře čitelný klidně i v pravé poledne na ostrém slunci – displej se nikdy neleskne, naopak v noci si pro čtení musíte přisvítit lampičkou. Nutno podotknout, že některé nové modely jsou již podsvícené.

U textu můžete zvolit několik odstínů šedi a samozřejmě měnit velikost fontu. Díky tomu šestipalcový displej bohatě stačí pro čtení i jedincům se slabším zrakem.

Elektronický papír však neumožňuje rychlé změny obrazu, při překreslování tak vždy chvilku čekáte. Z tohoto důvodu není prakticky možné takovéto čtečky použít pro sledování videí.

Multimediální funkce, zvýšená odolnost

Některé modely se však multimediální vyžití snaží nabídnout i tak. Možné je na nich hrát jednoduché hry, omezeně přistupovat na internet nebo prostřednictvím nich poslouchat uložené hudební soubory. Pokud se chystáte se čtečkou věnovat i takovýmto činnostem, je vhodné vybírat mezi modely s paměťovou kartou.

Nutné je také si rozmyslet, zda si vystačíte s wi-fi připojením. Na trhu lze totiž narazit také na modely se 4G připojením, díky kterému je pak možné nejen nakupovat knihy prakticky kdekoliv, ale zároveň přistupovat na internet i na cestách.

Nejen na nich může přijít vhod také zvýšená odolnost proti prachu a vodě. Díky tomu se nemusíte nijak omezovat a své oblíbené knihy můžete číst klidně i v bazénu nebo vaně.

Poslední, ale o to důležitější předností čteček, jejichž displej je vyroben z elektronického papíru, je nízká energetická náročnost. Bez elektrické zásuvky se klidně obejdou i několik týdnů, zatímco čtečky s LCD displeji musíte dobíjet zpravidla každý den.

Převlečený tablet

Má tedy vůbec cenu se poohlížet po modelech s LCD panely? Odpověď je jednoznačně ano. Někteří uživatelé totiž ocení jejich všestrannější možnosti využití. Přece jen většina jich je postavena na platformě Android, díky čemuž je do nich možné doinstalovat prakticky libovolnou aplikaci. Na trhu jich jsou dnes již statisíce.

V podstatě jde tedy o převlečený tablet. I proto je nutné počítat s tím, že displeje takových modelů jsou podsvícené a jsou většími žrouty elektrické energie, kvůli čemuž je výdrž baterie dramaticky kratší.

Na druhou stranu je ale díky podsvícení možné takové čtečky používat klidně i v noci bez lampičky. A není žádný problém na nich sledovat klidně i videa ve vysokém rozlišení. Nutno podotknout, že na ostrém slunci je však čitelnost horší – displeje se lesknou.

S mobilem nebo tabletem

Jak je z řádků výše patrné, při výběru modelů s LCD displeji se nemusíte omezovat pouze na tradiční výrobce elektronických čteček. S e-booky si totiž dovede poradit prakticky libovolný tablet, stejně tak je možné číst knihy také na chytrých telefonech, byť to není s ohledem na menší displej vždy pohodlné.

Některé smartphony a tablety již dokonce mají programy pro čtení elektronických knih předinstalované. Jejich funkce jsou však často značně omezené, stejně jako škála podporovaných formátů.

Doinstalovat je však možné inteligentnější aplikace. Mezi ty nejpopulárnější patří Nook, Moon+ Reader či Wooky.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků