Hlavní obsah
 

PlayStation 4 nabídne vysoký výkon a inteligentnější ovládání

Společnost Sony v noci ze středy na čtvrtek odhalila na akci v New Yorku novou herní konzoli PlayStation s pořadovým číslem čtyři. Novinka bude lákat na vyšší výkon, inteligentnější ovládání a systém i sociální funkce.

 
PlayStation 4 nabídne vysoký výkon a inteligentnější ovládání

„Něco takového tady ještě nebylo. PlayStation 4 je zařízení nové generace, které představuje ve vývoji konzolí opravdu významný pokrok,“ uvedl na akci generální ředitel Sony Computer Entertainment Andrew House.

Ovladač Dualshock 4

Foto: Sony

Jedním z lákadel novinky má být vysoký výkon. Přeci jen třetí generace PlayStationu byla představena už v roce 2006 a za tu dobu pochopitelně zestárla. Čtyřka bude postavena na upravené PC platformě, jejímž základem bude x86 procesor a 8 GB operační paměti.

Na vyšší rychlosti se podepsaly také úpravy operačního systému. Například místo dlouhého zapínání je k dispozici jakýsi režim spánku, ze kterého se konzole probudí za pár vteřin. Také mizí nepříjemná vlastnost trojky, která otravovala snad každého hráče – čekání na stahování aktualizací před zahájením hry. Nově se načte část updatu a zbytek bude pokračovat na pozadí během hraní.

PS4 bude spolupracovat i s dvojicí kamer

Foto: Sony

Vylepšení se dočkal i herní ovladač Dualshock 4. Ten se na první pohled příliš neliší od svého předchůdce, navíc ale disponuje dotykovou plochou pro pohodlnější ovládání her i pohyb v menu. Součástí ovládacího systému bude i dvojice kamer.

Otazník zatím visí nad tím, jak bude vypadat samotná herní konzole. Ta totiž na akci k vidění nebyla. Sony se tak nejspíše snaží zabránit kopírování designu až do oficiálního uvedení na trh.

Ovladač Dualshock 4

Foto: Sony

Zajímavostí jsou také sociální funkce. Ve hrách se budou moci připojit k uživatelům jejich přátelé a poradit, jak obejít v titulu slepou uličku. Sony pro tyto účely vytvoří vlastní sociální síť. Samozřejmostí bude i přístup na Facebook či Twitter.

Na vzniku konzole se podíleli i samotní vývojáři her. Díky tomu by novinka měla bez problémů zvládat i ty nejnovější tituly. House podotkl, že PS4 bude „přístupný všem“. Tím dal jasně najevo, že firma plánuje spolupracovat i s menšími vydavatelstvími, což by mělo přinést mnohem více herního obsahu.

PlayStation 3

Foto: Sony

O úspěchu rozhodne cena

PlayStation 4 se na pultech obchodů objeví před koncem letošního roku. Jaká bude jeho cena, zatím výrobce neprozradil. Podle analytiků ji ale Sony nesmí nastavit příliš vysoko, jinak na trhu neuspěje. Například konkurenční Nintendo Wii U, které do Česka dorazilo před Vánocemi, se prodává od 6965 do 11 816 Kč.

Nintendo Wii U

Foto: Nintendo

Wii U se vzhledem příliš neliší od svého předchůdce, malá bílá krabička se jednoduše připojí k televizoru. Největšího vylepšení se dočkal bezdrátový ovladač, který se nazývá Wii U GamePad.

Ten je totiž vybaven vlastním dotykovým displejem, který je používán i při hraní na televizi. Zároveň ale u některých her může být využit nezávisle na TV obrazovce, například na cestách. Ovladač je vybaven vestavěnou kamerou, mikrofonem i stylusem (speciálním perem) pro přesnější ovládání dotykové plochy.

Letos by se měl na trhu objevit také nový Xbox od Microsoftu. Jeho existenci ale zatím americký softwarový gigant nepotvrdil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků