Hlavní obsah
Nové televizory od LG s prohnutými displeji Foto: LG

První televizory s prohnutými displeji se začnou prodávat už příští měsíc

Společnost LG představila svůj první televizor s prohnutým displejem na lednovém veletrhu spotřební a výpočetní techniky Consumer Electronics Show (CES). Podle vyjádření firmy by se měl objevit v prodeji už v průběhu příštího měsíce. Letos se chystá uvést na trh televizor se zahnutým displejem také společnost Samsung.

Nové televizory od LG s prohnutými displeji Foto: LG
První televizory s prohnutými displeji se začnou prodávat už příští měsíc

Novinka od LG nabídne úhlopříčku 140 centimetrů. Díky tvaru obrazovky má divák u displeje pocit, jako by jím byl skutečně obklopen. Zakřivení zároveň umožňuje sledovat obraz ze stejné vzdálenosti z mnoha úhlů.

Televizor je vybaven technologií OLED, která poskytuje jasnější a kontrastnější obraz než televizory LCD, má mnohem tenčí obrazovku a je energeticky úspornější. Doporučená prodejní cena je stanovena na 15 miliónů wonů (zhruba 266 000 Kč).

Televizor Samsungu s prohnutým displejem na veletrhu CES.

Foto: Samsung

LG dodala, že již přijímá objednávky na zakřivené televizory v Jižní Koreji. Termín, kdy chce začít nabízet televizory i v dalších zemích, stejně jako cenu televizorů pro tyto trhy, firma podle serveru BBC oznámí "v příštích měsících".

Televizory s OLED technologií

Průkopníkem OLED technologie byla japonská společnost Sony. Ta začala prodávat tento televizor již v roce 2007, avšak jen s úhlopříčkou 11 palců (28 centimetrů). O tři roky později kvůli krizi výrobu zastavila.

OLED telvizor od Sony

Foto: Sony

Výzkumná společnost DisplaySearch odhaduje, že letos se prodá zhruba 50 000 OLED televizorů, příští rok se má prodej zvýšit na 1,7 miliónu kusů. Stále to však bude jen zlomek z celkového počtu televizorů, které se mají prodat. V letošním roce se má v celém světě prodat zhruba 250 miliónů televizorů všech typů.

Výzkumná společnost IHS Screen Digest očekává, že Samsung bude brzy LG následovat. Domnívá se však, že v blízké budoucnosti zůstanou ceny těchto televizorů vysoko a vzhledem k obtížím při výrobě velkých OLED obrazovek se počet vyráběných kusů v dohledné době výrazně nezvýší. Podle analytika firmy Eda Bordera budou zakřivené televizory v nejbližší době cennější spíš jako propagační nástroj, než jako ziskový produkt.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků