Hlavní obsah
Prototyp myši Foto: Bootstrap Institute

První počítačová myš byla vyrobena ze dřeva

Přesně před 45 lety, 21. června 1967, patentoval Douglas C. Engelbart ze Stanfordského výzkumného institutu (SRI) počítačovou myš. S její aktuální podobou však tehdejší prototyp neměl vůbec nic společného, byl totiž vyroben ze dřeva. Plast se začal používat až o několik let později.

Prototyp myši Foto: Bootstrap Institute
První počítačová myš byla vyrobena ze dřeva

Historie počítačové myši se počítá od roku 1961. Během konference si Dr. Douglas C. Engelbart ze Stanfordského výzkumného institutu (SRI) vytáhl poznámkový bloček, který nosil v náprsní kapse, a načrtl obrázek zařízení, jež by lidem umožnilo fyzickou interakci s CRT obrazovkou počítače. Později v roce 1962 toto zařízení popisuje jako ukazovátko ve své práci „Umocnění lidského intelektu: Rámcový koncept.“

Prototyp myši

Foto: Bootstrap Institute

Bill English, vedoucí konstruktér v Engelbartově výzkumném středisku Augmentation Research Center (ARC) v rámci Stanfordského výzkumného institutu (SRI) vytvořil prototyp první počítačové myši v roce 1964. Původní myš byla vyřezána z kusu dřeva a obsahovala kolečko, které převádělo pohyb zařízení na posun kurzoru na obrazovce.

Zařízení mělo jedno červené tlačítko na horní straně a kabel vycházející z její zadní části a kdosi v Engelbartově laboratoři poznamenal, že vypadá jako myš. Pojmenování se uchytilo. Do dnešního dne si nikdo nevzpomněl, kdo konkrétně myš takto pojmenoval jako první.

Roku 1967 Engelbart podává patentovou přihlášku s názvem „Ukazatel X-Y polohy pro zobrazovací systém“. Široké veřejnosti byla počítačová myš poprvé ukázána v roce 1968. Během události, která je často označována jako „Matka všech prezentací“, představil Engelbart a jeho 17 kolegů ze SRI 90minutovou demonstraci pro veřejnost na konferenci Fall Joint Computer Conference v San Francisku.

Kromě myši tento tým dále představil hypertext, objektové adresování, dynamické propojování souborů a spolupráci dvou lidí přes sdílenou obrazovku, kteří komunikovali slovem i obrazem přes síť.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků