Hlavní obsah
Brýle pro virtuální realitu (ilustrační foto) Foto: mif, Novinky

Nové virtuální brýle budou fungovat i na velmi pomalých PC

Pro chod moderních virtuálních brýlí jsou zpravidla zapotřebí extrémně výkonné počítačové sestavy, pokud tedy nepočítáme laciné modely určené pro chytré telefony. Další generace těchto headsetů však bude fungovat i s citelně pomalejšími stroji, které jsou staré klidně i několik let, což doposud prakticky nešlo.

Brýle pro virtuální realitu (ilustrační foto) Foto: mif, Novinky
Nové virtuální brýle budou fungovat i na velmi pomalých PC

Informace o hardwarových nárocích nových brýlí pro virtuální realitu, které v příštím roce přinese hned několik známých výrobců, zveřejnil server The Verge.

Headsety budou pro svůj provoz potřebovat buď čtyřjádrový procesor, nebo dvoujádrový podporující technologii hyperthreading – právě díky ní se totiž čip hlásí v počítači jako čtyřjádrový, i když má jádra pouze dvě. Dále je nutná grafická karta podporující rozhraní DirectX 12, 4 GB operační paměti a 1 GB volného místa na pevném disku.

Nutno podotknout, že tyto parametry běžně splňují i několik let staré stroje. Jedinou další podmínkou je podpora rychlého rozhraní USB 3.0. Tento novější standard sice starší PC mít nemusí, na druhou stranu vyřešit jeho absenci může redukce, která se běžně prodává v obchodech za pár stokorun.

Cenová revoluce

Na příští rok chystá vlastní brýle pro virtuální realitu celá řada výrobců – například HP, Dell, Lenovo, Asus či Acer. Ti na jejich tvorbě spolupracovali se společností Microsoft, všechny novinky tak budou určeny pro chod pod operačním systémem Windows 10. Pro většinu nových modelů tedy budou platit hardwarové nároky uvedené výše.

Co je však zajímavější, cena chystaných novinek by se měla pohybovat okolo 300 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 7500 Kč. Doposud se přitom virtuální headsety pro PC prodávaly za více než 20 000 Kč.

Žádné konkrétní parametry virtuálních brýlí však jednotliví výrobci neprozradili. Lze nicméně předpokládat, že detaily budou odhaleny hned v lednu. Právě tehdy se totiž koná v americkém Las Vegas největší počítačový veletrh CES, na kterém jednotlivé společnosti odhalují novinky prakticky pro celý nadcházející rok.

Virtuální realita? Rozdíly v cenách jsou propastné

Nabídka brýlí pro virtuální realitu je na tuzemském trhu poměrně rozmanitá. Podle nákupního rádce Zboží.cz, který provozuje společnost Seznam, se dají aktuálně nejlevnější brýle pro virtuální realitu pořídit dokonce už za méně než sto korun.

„Základní kartonové brýle pro virtuální realitu lze pořídit již za stokorunu, ty nejvyspělejší modely pro použití s chytrými telefony pak stojí klidně 3500 Kč. Cena herních virtuálních brýlí určených pro kompatibilní počítače a herní konzole se však pohybuje v rozpětí od 10 990 Kč do 25 990 Kč,“ uvedl na dotaz Novinek Michal Gabriel, marketingový ředitel CZC.cz.

Většina zákazníků se v současnosti soustředí především na levnější virtuální brýle. „Nejvíce se prodávají jednoduché brýle pro mobilní telefony kolem 900 Kč. U některých modelů v této cenové hladině je součástí balení i bluetooth ovladač, nezbytný pro hraní VR her. Telefon se pro VR totiž stává součástí brýlí, a tak nelze hru ovládat na displeji telefonu,“ uvedl mluvčí Mall.cz Jan Řezáč.

Zajímavé nicméně je, že především v posledních týdnech jsou zákazníci ochotni utratit za sofistikovanější systémy i vyšší částky. „Zákazníci za brýle pro virtuální realitu utrácí až desítky tisíc korun. A nejen to; kdo si chce užít opravdu dech beroucí herní zážitky, pořizuje i výkonný počítač nebo herní konzoli,“ podotkl Karel Kučera, ředitel marketingu Alza.cz. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků