Hlavní obsah
Raspberry Pi 4 Model B Foto: archív výrobce

Nejlevnější počítač se dočkal výkonnější verze

Raspberry Pi 4 je nejlevnějším počítačem na světě, zároveň patří mezi ty nejmenší. Po více než roce na trhu nyní výrobce přinesl vylepšenou verzi, která přináší především vyšší výkon. Dostala totiž více operační paměti.

Raspberry Pi 4 Model B Foto: archív výrobce
Nejlevnější počítač se dočkal výkonnější verze

Doposud se nabízela nejnovější čtyřka ve třech různých provedeních, které se od sebe lišily především velikostí operační paměti. Základní model s 1 GB operační paměti vyšel ještě minulý měsíc na 888 Kč, 2GB verze stála 988 Kč a konečně za 4GB zaplatili případní zájemci 1536 Kč.

Příchod nového modelu, který již nabízí kapacitu 8 GB, však zamíchá na trhu s kartami. Nejlevnější 1GB model z nabídky úplně zmizí, základ tak nyní budou tvořit 2 GB. Ten kvůli nepříznivému vývoji koruny podražil na 1059 Kč. Střed nabídky bude tvořit 4GB varianta s cenovkou 1579 Kč a vrcholné 8GB provedení vyjde na 2269 Kč.

Patrně není potřeba zdůrazňovat, že právě nejnovější provedení nabídne ze všech tří variant nejvyšší výkon.

Výkonem překvapí

Raspberry Pi 4 Model B se vzhledem příliš neliší od předchůdců, ale po technické stránce doznal značných vylepšení. U čtyřky totiž tvůrci zapracovali především na výkonu, díky čemuž se malá zelená destička, která se v základu prodává dokonce bez počítačové skříně, může údajně měřit s klasickými stolními sestavami.

Nepočítejte samozřejmě, že byste mohli na tomto levném stroji hrát moderní hry, nicméně na kancelářskou práci a multimédia má síly více než dost. Raspberry Pi 4 Model B zvládne například obsluhovat hned dva připojené monitory s rozlišením 4K najednou. O tom si předchozí generace tohoto unikátního počítače mohly nechat jen zdát.

Vyšší výkon je zásluhou především procesoru Broadcom BCM2711, jehož čtyři jádra udávají pod operačním systémem Linux pracovní tempo při rychlosti 1,5 GHz. Do vínku dostala sestava dále grafické jádro VideoCore IV, gigabitový ethernet či USB 3.0.

Raspberry Pi 4 Model B.

Foto: archív výrobce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků