Hlavní obsah
Raspberry Pi 4 Model B Foto: archív výrobce

Miniaturní PC za pár stovek má nabídnout stejný výkon jako stolní sestavy

Nové generace s pořadovým číslem čtyři se dočkal miniaturní počítač Raspberry Pi. Ten přináší především vyšší dávku výkonu, ale zachovává si příznivou cenovku, která byla hlavním poznávacím znakem u předchozích generací.

Raspberry Pi 4 Model B Foto: archív výrobce
Miniaturní PC za pár stovek má nabídnout stejný výkon jako stolní sestavy

„Raspberry Pi 4 Model B se vzhledem příliš neliší od předchůdců, ale po technické stránce jsou změny dechberoucí,“ neskrývali nadšení z novinky tvůrci.

U čtyřky totiž zapracovali především na výkonu, díky čemuž se malá zelená destička, která se v základu prodává dokonce bez počítačové skříně, může údajně měřit s klasickými stolními sestavami. Nepočítejte samozřejmě, že byste mohli na tomto levném stroji hrát moderní hry, nicméně na kancelářskou práci a multimédia má síly více než dost.

Raspberry Pi 4 Model B

Foto: archív výrobce

Zvládne dva 4K displeje

Raspberry Pi 4 Model B zvládne například obsluhovat hned dva připojené monitory s rozlišením 4K najednou. O tom si předchozí generace tohoto unikátního počítače mohly nechat jen zdát.

Vyšší výkon je zásluhou především procesoru Broadcom BCM2711, jehož čtyři jádra udávají pod operačním systémem Linux pracovní tempo při rychlosti 1,5 GHz. Do vínku dostala sestava dále grafické jádro VideoCore IV, gigabitový ethernet či USB 3.0.

Tři různá provedení

Na výběr budou tři různá provedení, která se od sebe budou lišit především kapacitou operační paměti. Základní model za 35 dolarů (780 Kč) nabídne 1 GB operační paměti, 2GB verze vyjde na 45 dolarů (1000 Kč) a konečně 4GB na 55 dolarů, tedy v přepočtu na 1230 Kč.

Podle výrobce bude klasickým sestavám schopna konkurovat především nejdražší varianta. Kdy se všechny tři novinky objeví na pultech tuzemských obchodů, však není v tuto chvíli jasné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků