Hlavní obsah
Procesor ze série Xeon W Foto: archív výrobce

Americká společnost Intel omladila svou nabídku extrémně výkonných procesorů řady Xeon, které cílí na profesionály. Nové čipy naleznou uplatnění nejen ve stolních PC, ale také u počítačových serverů. Rozdíly ve výkonu mezi jednotlivými modely jsou nicméně propastné.

Procesor ze série Xeon W Foto: archív výrobce
Intel omladil nabídku extrémně výkonných procesorů

Intel představil celkem osm nových procesorů. Všechny pochází ze série Xeon W-2200, jde tedy o nástupce aktuálně nabízených modelů řady Xeon W-2100.

Přestože všechny představené novinky patří do segmentu těch nejrychlejších procesorů pro náročné uživatele, základní model se s výkonem toho nejlepšího vůbec měřit nemůže. Základ nabídky totiž tvoří čip Xeon W-2223, který bude logicky ze všech novinek nejlevnější.

Výkonný vs. nejlevnější

Tento procesor je vybaven čtyřmi jádry, respektive osmi vlákny. Čip pracuje v základu při frekvenci 3,6 GHz, automaticky se ale dovede, v případě potřeby, přetaktovat až na 3,9 GHz. TDP u něj činí 120 W.

Na opačné straně výkonnostního žebříčku je pak procesor Xeon W-2295, který nabídne 18 jader a 36 vláken. V základu bude pracovat na frekvenci 3 GHz, dovede se nicméně automaticky přetaktovat až na 4,8 GHz. Velmi vysokému výkonu víceméně odpovídá TDP 165 W.

Právě tento čip bude často využíván spíše v počítačových serverech než stolních PC. Však také dovede pracovat až s 1 TB operační paměti, což nemají běžní uživatelé příliš šanci využít. Proti tomu v serverovém prostředí se taková hodnota využije bez většího snažení.

Za 10 000 Kč, ale klidně i za trojnásobek

Zbylých šest čipů bude vyplňovat výkonnostní prostor mezi dvěma výše popsanými procesory. Ve všech případech půjde o modely Cascade Lake, které jsou určeny pro základní desky s paticí LGA 2066. Tyto procesory mohou být použity výhradně se základními deskami, které jsou vybaveny čipsetem C422.

Dostupnost a přesné ceny pro tuzemský trh nebyly ještě stanoveny, základní model by se nicméně podle předběžných odhadů měl nabízet za částku okolo deseti tisíc korun, ten nejlepší pak vyjde klidně i na trojnásobek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků