Hlavní obsah
 

Extrémně výkonná grafika Radeon VII končí. Po pouhých pěti měsících

Velmi nečekaný osud má grafika Radeon VII, která představuje to nejlepší v nabídce společnosti AMD. Francouzský web Cowcotland totiž přinesl zprávu, že se výrobce rozhodl tento extrémně výkonný model pro hráče zaříznout. A to pouhých pět měsíců po slavnostní premiéře.

 
Extrémně výkonná grafika Radeon VII končí. Po pouhých pěti měsících

Není žádným tajemstvím, že grafické karty stárnou hrozně rychle. Zpravidla každý rok jsou totiž představovány nové modely, které své předchůdce překonávají prakticky ve všech ohledech. I tak se ale s dostupností a výrobou počítá minimálně po dobu 12 měsíců, zpravidla ale ještě déle.

V případě modelu Radeon VII to ale překvapivě neplatí. I když to výrobce oficiálně nepotvrdil, podle webu Cowcotland již byla výroba této špičkové karty ukončena a v obchodech jsou k dispozici pouze již kusy, které se doprodávají. A skutečně, v jednotlivých e-shopech je možné narazit na informace, že některé verze karty jsou již beznadějně vyprodané.

Radeon VII

Foto: archív výrobce

Překvapivé je to především proto, že Radeon VII si odbyl premiéru teprve v únoru. Výrobce navíc nemá v nabídce model, který by byl schopen tuto kartu nahradit. Tento měsíc si sice odbyly premiéru grafiky Radeon RX 5700 a Radeon RX 5700 XT, obě ale patří do levnějších tříd – nejsou tak výkonné jako sedmička.

Jaké má AMD plány do budoucna, není v tuto chvíli jasné. Teoreticky se ale můžeme v dohledné době dočkat premiéry nějakého dalšího špičkového modelu – možná už na veletrhu IFA, který odstartuje na přelomu srpna a září v německém Berlíně.

A co vlastně Radeon VII umí? Jádro Vega 20 poprvé přináší výpočetní akcelerátory Radeon Instinct MI50 a MI60. Nabízí 3840 stream procesorů, které pracují na frekvenci až 1750 MHz. Někteří výrobci přitom nabízí také už přetaktované modely, které mají pracovní tempo ještě mírně vyšší.

Použity byly u této karty HBM2 paměti s kapacitou 16 GB a frekvencí 2000 MHz efektivně. Právě paměť je jednou z největších předností tohoto modelu, je totiž velmi rychlá. Díky 4096bitové sběrnici se počítá s propustností až 1 TB/s, což by se mělo pozitivně promítnout především při hraní ve vysokém rozlišení 4K.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků