Hlavní obsah
Novými čipy budou vybaveny ty nejvýkonnější sestavy na trhu. Foto: archív výrobce

AMD odhalí nové procesory. Půjde po krku Intelu

Už tento týden by se měly odhalit dlouho očekávané procesory od společnosti AMD. Řeč je o čipech z rodiny Ryzen, kteří jsou přímými vyzyvateli těch nejlepších modelů od konkurenční společnosti Intel.

Novými čipy budou vybaveny ty nejvýkonnější sestavy na trhu. Foto: archív výrobce
AMD odhalí nové procesory. Půjde po krku Intelu

Představení nových procesorů je naplánováno na tento čtvrtek. Přestože podnik oficiálně nepotvrdil, co ukáže, je už takřka jisté, že půjde o čipy řady Ryzen 2000. Internetem totiž již několik týdnů kolují spekulace o jejich přesných parametrech a výkonu.

Nové procesory budou představeny jen krátce poté, co podnik odhalil novou řadu procesorů zvanou Raven Ridge, jde o čipy kombinující procesorová jádra Zen s integrovanou grafikou Vega. Ty se snaží dokázat, že i integrovaná grafika stačí na hraní ve Full HD rozlišení.

Proti tomu nové čip z řady Ryzen 2000 budou představovat volbu pro ty nejnáročnější uživatele, byť se pravidelně objeví v prodeji také odlehčené modely s příznivější cenovkou. Jasno bude už ve čtvrtek.

AMD zpátky v sedle

Sluší se připomenout, že právě procesory Ryzen vrátily společnost AMD do sedla. Až do představení špičkového modelu Ryzen 7 loni v březnu totiž podnik neměl mezi špičkovými čipy žádného zástupce a plně zde dominovala konkurenční společnost Intel.

V dalších měsících postupně doplnily kompletní řadu desktopové procesory Ryzen 5 a 3, v létě potom byly uvedeny procesory Ryzen Threadripper určené pro nadšence a profesionály. Velkým krokem kupředu bylo rovněž uvedení procesorů Ryzen Mobile určených do notebooků a 2v1 zařízení, i v tomto případě šlo o výrazné vylepšení aktuální pozice AMD.

Díky procesorům Ryzen získala společnost AMD citelně vyšší podíl trhu. Pro lepší představu o tom, jak špatná situace před uvedením Ryzenů pro tuto společnost skutečně byla: v roce 2012 vzdorovalo AMD konkurenčnímu Intelu patrně nejlépe, ovládalo podle serveru Statista 29 % trhu a Intel zbylých 71 %.

Intel se zatím obávat nemusí

V dalších letech se však situace dramaticky zhoršovala, koncem roku 2016 byl podíl AMD mezi stolními počítači a notebooky už jen 9 %. Opětovný růst nastartovaly až loni procesory Ryzen, kdy rok 2017 končilo AMD s podílem 12 %, celkově prodalo 11,5 miliónu procesorů.

Nárůst je to více než pozitivní, i když konkurenční společnost Intel se přílišného tlaku zatím obávat nemusí. Ta končila loňský rok se zbývajícími 88 %.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků