Ještě před startem prodeje zástupci AMD tvrdili, že Radeon VII bude přímým konkurentem pro profesionální herní grafiku GeForce RTX 2080 od společnosti Nvidia, která je v obchodech už od loňského roku. V přímém srovnání měla být novinka od AMD levnější a zároveň výkonnější.

Pravda je to nicméně pouze jen napůl, cena je skutečně nepatrně příznivější. Základní provedení Radeonu VII vyjde na 18 900 Kč, zatímco GeForce RTX 2080 se prodává za 19 200 Kč a více.

ČTĚTE TAKÉ:
Výkonná herní grafika Radeon VII je v obchodech. Cena potěší
Sliby chyby. Nejvýkonnější karta od AMD je nedostatkovým zbožím
Extrémně výkonná grafika od AMD zaujme především hráče
Test nejvýkonnější herní grafiky GeForce RTX 2080 Ti: Konkurence neexistuje

Nicméně výkon vyšší není, právě naopak. Ve většině testů vítězí GeForce RTX 2080, jak dokládají desítky testů zahraničních serverů, které se specializují za testy počítačových komponent – především tedy grafických karet a procesorů.

Radeon VII tedy v přímém srovnání s konkurencí pohořel v recenzi ComputerBasu, podle kterého je karta od Nvidie o 16 % výkonnější. Prakticky totožné hodnoty naměřil také TechPowerUp. Podle serveru Tom’s Hardware je výkon zhruba o 10 % vyšší u modelu GeForce RTX 2080.

GeForce RTX 2080

GeForce RTX 2080

FOTO: archiv výrobce

Jedna z nejvýkonnějších karet na trhu

Rozdíl ve výkonu je tedy určitě poznat a lze předpokládat, že řada lidí si ráda těch pár stokorun připlatí, aby měla výkonnější kartu, než je Radeon VII.

Přesto je nepopiratelným faktem, že Radeon VII je jednou z aktuálně nejvýkonnějších grafik na trhu. Jádro Vega 20 poprvé přináší výpočetní akcelerátory Radeon Instinct MI50 a MI60. Nabízí 3840 stream procesorů, které pracují na frekvenci až 1750 MHz. Někteří výrobci přitom nabízí také už přetaktované modely, které mají pracovní tempo ještě mírně vyšší.

Použity byly u této karty HBM2 paměti s kapacitou 16 GB a frekvencí 2000 MHz efektivně. Právě paměť je jednou z největších předností tohoto modelu, je totiž velmi rychlá. Díky 4096bitové sběrnici se počítá s propustností až 1 TB/s, což by se mělo pozitivně promítnout především při hraní ve vysokém rozlišení 4K.

Radeon VII

Radeon VII

FOTO: archiv výrobce