Procesory z edice Ryzen 7, které aktuálně představují vrchol nabídky společnosti AMD, jsou dostupné od začátku března. V případě základních desek, jež jsou pro nové čipy nezbytné, však už situace tak růžová není.

Nabídek jednotlivých obchodů na nové desky s paticí AM4 je sice dost. Drtivá většina produktů je však nedostupná. A když už přijdou nějaké základovky na sklad, jsou prakticky okamžitě vyprodány.

Podcenili poptávku

Podle serveru LegitReviews je chyba přímo u jednotlivých výrobců. Ti totiž nečekali, že bude o novinku tak rekordní zájem, a dodávky jednoduše podcenili. A nyní tak nejsou schopni zájem ze strany zákazníků uspokojit.

S procesory Ryzen 7 se snaží podnik vrátit na vrchol a ohrozit dominantní pozici konkurenční společnosti Intel. V minulých letech se totiž tento výrobce soustředil pouze na levnější segmenty počítačového trhu.

Základ nabídky tvoří Ryzen 7 1700. Ten je podle Zboží.cz možné aktuálně zakoupit od 9790 Kč. Výkonnější model 1700X je pak k dostání za 11 990 Kč a konečně za nejlepší provedení 1800X případní zájemci zaplatí 14 990 Kč. [celá zpráva]

Přijdou ještě levnější modely

V průběhu dubna by se měly na pultech obchodů objevit ještě odlehčené verze procesorů z edice Ryzen. Ty ponesou pořadové číslo pět a v první vlně se budou nabízet ve čtyřech různých provedeních – pod názvy 1600X, 1600, 1500X a 1400. [celá zpráva]

První dva zmiňované čipy, které jsou mimochodem určeny pro tradiční stolní počítače, budou lákat na šest fyzických jader a 12 vláken. U nich se mimochodem počítá s takty až 4,0 GHz. Levnější modely 1500X a 1400 se pak pochlubí čtyřmi jádry a osmi vlákny, přičemž se počítá s pracovní frekvencí až 3,7 GHz.

Ceny nových procesorů z pětkové edice jsou nastaveny vcelku rozumně. Pohybovat se budou mezi 5000 a 7500 Kč.

Právě příznivější ceny by však mohly být pro AMD ještě více na škodu, protože poptávka po nedostatkových základních deskách ještě stoupne. Může trvat klidně i několik měsíců, než se podaří situaci na trhu se základními deskami stabilizovat.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: