Headset bude dostupný v polovině listopadu v sousedním Německu, Irsku, Anglii a Francii. Kromě toho bude novinku možné zakoupit také v Austrálii a na Novém Zélandu. Kdy a zda vůbec bude stroj od společnosti Microsoft dostupný také v České republice, není jasné.

A cena? Například u našich západních sousedů případní zájemci za HoloLens zaplatí 3300 eur, tedy v přepočtu necelých 90 tisíc korun.

Primárně pro vývojáře

Kupující se navíc musí zavázat k tomu, že zakoupené brýle nebude přeprodávat. Americký softwarový gigant se tak chce pojistit proti spekulantům, kteří by využívali toho, že headsetů je na trhu nedostatek.

Sluší se také podotknout, že novinka je k zakoupení prozatím pouze ve verzi Development Edition. To jinými slovy znamená, že jde o model určený především pro vývojáře a koncové zákazníky.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens

FOTO: Beck Diefenbach, Reuters

Zařízení na první pohled trochu připomíná lyžařské brýle. Ve skutečnosti jde ale o plnohodnotný počítač s vlastním procesorem i grafickou jednotkou, byť celé zařízení působí velmi kompaktním dojmem.

Přední část HoloLens je průhledná jako opravdové brýle. Když je má uživatel na sobě, vidí skutečné objekty před sebou. V rohu u každého oka se však ukrývá speciální kamera, která dokáže promítat obraz na hledí v reálném čase. V praxi to pak vypadá tak, jako by byl před vámi skutečně vytvořen virtuální předmět. Vše se ale odehrává pouze v náhlavní sadě.

Nabídka aplikací i her poroste

Jak to funguje v praxi, demonstroval americký softwarový gigant na videu například na budovatelské hře Minecraft, jak je vidět na videu výše. Přijdete do obýváku a na stole před vámi se zobrazí kostičky virtuální stavebnice, které poskládáte tak, jako by tam ležela skutečná skládačka.

HoloLens přitom nemá najít uplatnění pouze u her, ale také u celé řady aplikací. Už nyní je k dispozici například program Skype. U něj se volající zobrazí na virtuálním displeji před vámi, a je jedno, jestli zrovna cestujete hromadnou dopravou, nebo sedíte doma na gauči.

Nabídka aplikací by se měla postupem času rozrůstat.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens

FOTO: Beck Diefenbach, Reuters