Podle jiné výzkumné agentury IDC se ve třetím čtvrtletí prodalo 68,9 miliónu notebooků a stolních počítačů. To bylo o 3,9 procenta méně než ve stejném období loni.

Analytici očekávají, že situace na trhu by se mohla v posledním čtvrtletí zlepšit díky přechodu firem na nový operační systém Windows 10 od Microsoftu. Některé počítače podle nich budou již zastaralé, a firmy tak nebudou mít jinou možnost než si koupit nové.

Gartner uvedl, že ve Spojených státech se prodej počítačů snížil o 0,3 procenta na 16,2 miliónu. Rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii pak nemělo okamžitý dopad na prodej počítačů v Británii. Pokles kurzu britské libry k dolaru však způsobil, že někteří prodejci naznačují, že na přelomu letošního a příštího roku zvýší ceny.

Jedničkou je Lenovo

Jedničkou v prodeji byla ve třetím čtvrtletí čínská společnost Lenovo, těsně za ní skončil americký výrobce HP. Obě firmy měly na trhu téměř pětinový podíl. Třetí byl Dell s podílem 15 procent.

Prodej počítačů Mac společnosti Apple ve čtvrtletí klesl o zhruba 13 procent na méně než pět miliónů. Důvodem je očekávání, že Apple představí novou modelovou řadu.

Vybíráme nový notebook pro studenta

Notebooky se používají běžně ke studiu na vysokých školách. Stále častěji však uplatnění nacházejí také na středních a v některých případech dokonce i na základních školách. Modelů určených pro studenty je na trhu celá řada.

Při výběru notebooku hraje velmi důležitou roli hmotnost. Každý gram navíc je v aktovce při každodenním nošení znát. I mezi nejlevnějšími přenosnými počítači je možné vybrat přístroje, které neváží ani celý kilogram.

Sluší se nicméně podotknout, že otázku hmotnosti do značné míry ovlivňuje velikost displeje. Není výjimkou, že modely s 15,6palcovou úhlopříčkou jsou až dvakrát těžší než 11,6palcové stroje.

Dobré je myslet také na to, že velikost notebooku rozhoduje o rozměrech klávesnice. Ty nejmenší modely mohou mít tak titěrné klávesy, že na nich nepůjde pohodlně psát. Nejlepší je proto před koupí vyzkoušet, jestli se obě ruce na klávesnici pohodlně při psaní vejdou. [celá zpráva]