Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Reuters

V USA začal soud s Applem kvůli cenám elektronických knih

Ve Spojených státech začal v pondělí soud s americkým technologickým gigantem Apple, který čelí obvinění z konspirace směřující k růstu cen elektronických knih. Proces podle agentury Reuters potrvá tři týdny. Právní zástupce Applu označil obvinění z konspirace za „bizarní“.

Ilustrační foto Foto: Reuters
V USA začal soud s Applem kvůli cenám elektronických knih

Americké ministerstvo spravedlnosti již loni v dubnu obvinilo Apple a pět předních vydavatelů knih v USA z kartelových dohod ohledně cen elektronických knih. Právník americké vlády v pondělí uvedl, že tato konspirace stála spotřebitele „stovky miliónů dolarů“. „Apple řekl vydavatelům, že by mohl zajistit růst cen v jejich odvětví,“ dodal.

Apple podle svého advokáta při uzavírání smluv s vydavateli zohledňoval jen své vlastní podnikatelské zájmy. Právník Applu je také znepokojen kvůli květnovému výroku soudkyně Denisy Coteové, která má případ na starost. Coteová vyjádřila přesvědčení, že „vláda bude schopna soudu předložit přímé důkazy, že Apple se vědomě účastnil konspirace směřující ke zvýšení cen elektronických knih“.

Apple stojí před soudem sám, protože vydavatelé se již dohodli na urovnání obvinění. Chtějí změnit svoji cenovou politiku a zaplatit ve prospěch spotřebitelů celkem 164 miliónů dolarů (3,25 miliardy Kč). Podle ministerstva již tato dohoda vedla k poklesu cen elektronických knih pro spotřebitele.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků