Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo

Unie chce posílit boj proti dezinformacím, považuje je za hrozbu

Evropská unie považuje záměrné a masové šíření dezinformací za obrovské bezprostřední ohrožení demokratických systémů, a chce proto proti němu intenzivněji bojovat. Vyplývá to ze závěrů summitu, které byly zveřejněny po skončení pátečního jednání unijních lídrů v Bruselu. Podle politiků je boj s dezinformacemi „strategickou výzvou”, která nabývá na významu zejména v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu na jaře příštího roku.

Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo
Unie chce posílit boj proti dezinformacím, považuje je za hrozbu

Lídři EU se domnívají, že dezinformace se staly součástí hybridní války a že tváří v tvář této hrozbě je třeba lépe hájit demokratické hodnoty. Žádají proto rychlou a účinnou strategii, která by zajistila zejména spravedlivé a nezávislé volby v květnu 2019. Evropská komise má předložit příslušné návrhy v březnu příštího roku.

Komise už začátkem prosince zveřejnila plán na výrazné personální a finanční posílení specializovaného týmu, který v rámci unijní diplomatické služby odhaluje dezinformace. Finance na jeho činnost chce více než zdvojnásobit.

Od roku 2015, kdy tým pro strategickou komunikaci – označovaný jako Stratcom – v rámci evropské diplomacie vznikl, identifikoval a analyzoval přes 4500 případů dezinformací. Podle EK existují důkazy, že hlavním zdrojem falešných informací a dezinformací v Evropě je Rusko. Finance pro tým Stratcom by měly z dosavadních 1,9 milionu eur (téměř 50 milionů Kč) vzrůst více než dvojnásobně na pět milionů eur (téměř 130 milionů Kč), v příštích dvou letech by se měl asi o pět desítek zvýšit i počet zaměstnanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků