Hlavní obsah
Ruská humoristická encyklopedie Vkontakte.ru Foto: Vkontakte.ru

Ruský seznam zakázaných webů obsahuje i humoristickou encyklopedii

Už téměř 180 webových stránek zařadily ruské cenzurní úřady na černý seznam škodlivých internetových zdrojů, o nichž podle zákona platného od 1. listopadu rozhoduje dozorový orgán Roskomnadzor. Oficiálně je cílem opatření zabránit šíření informací o výrobě narkotik, návodů k sebevraždám a dětské pornografie. Opozice ale varuje před cenzurou.

Ruská humoristická encyklopedie Vkontakte.ru Foto: Vkontakte.ru
Ruský seznam zakázaných webů obsahuje i humoristickou encyklopedii

V takzvaném Jednotném registru zakázaných stránek se například ocitla humoristická webová encyklopedie lurkmore.ru. Podnět k jejímu zablokování podle dnešních zpráv ruských médií dala ruská protidrogová agentura, ale konkrétní příčiny oznámeny nebyly. Správci v Rusku populárních webových stránek se proti zablokování chtějí bránit u soudu. Nepřístupné jsou už i některé účty v oblíbené sociální síti Vkontakte.ru.

Aktivisté ruské pirátské strany vydali prohlášení, podle něhož budou serverům zařazeným na černý seznam dávat rady, jak zákaz obejít. O jednotlivých kauzách ruští "piráti" informují na speciálně vytvořené webové adrese RosKomSvoboda. Obávají se jen, že i tato stránka se může na černém seznamu dříve nebo později ocitnout.

Podle zákona je správce serveru, na němž úřady objeví nežádoucí informace, povinen je do dvou dnů od upozornění odstranit. Pokud tak neučiní, dostane firma, která serveru poskytuje přístup do internetu, den na jeho zablokování. Nestane-li se tak, zablokují během dalších 24 hodin přístup k serveru státní úřady.

Kromě organizace Roskomnadzor má právo rozhodovat o nežádoucím obsahu i ruská protidrogová agentura a úřad pro ochranu práv spotřebitelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků