Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Přechod na DVB-T2. Co všechno je třeba připravit?

Není to tak dávno, co české domácnosti řešily přechod z analogového na digitální televizní vysílání, a už se chystá další změna. Již přibližně za dva roky bude možné televizi sledovat prostřednictvím nového standardu pozemního televizního vysílání DVB-T2. Ten ale většina současných televizí a set-top boxů není schopna přijímat. Jak tedy nezůstat od února 2021 bez televizního vysílání?

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Přechod na DVB-T2. Co všechno je třeba připravit?

Pozemní vysílání, tedy přes „klasickou“ anténu, využívá většina českých domácností. A právě těch se chystaná změna týká (pokud přijímáte televizní signál prostřednictvím satelitu, přes internet či kabel, přechod na jiný typ vysílání se vás nedotkne).

Patříte mezi ně i vy? Poradíme vám, jak ani po této nejnovější úpravě nezůstat bez svého oblíbeného televizního pořadu.

 Jak se vyznat ve zkratkách

České radiokomunikace již od roku 2017 postupně spouštějí vysílače DVB-T2 v rámci přechodové sítě. Podle předpokladů bude současný signál DVB-T nahrazen signálem DVB-T2 nejpozději v únoru 2021.

To znamená, že pokud váš televizor či set-top box tento nový formát nepodporuje, budete si muset pořídit nový přijímač. Bohužel se stává, že ani nedávno koupené televize či set-top boxy nejsou na přechod na nový signál připraveny.

01_listopad_Zbozi_DVB-T2 tunery_1

1. Alma iHD, od 1 290 Kč
2. Thomson THT 504, od 626 Kč
3. Tesla Duplex T2 – Dual DBTTEH0211, od 1 222 Kč
4. TeleSystem TS6810, od 1 088 Kč
5. GoSAT GS6050HDv, od 2 369 Kč
6. König DVB-T2 FTA10, od 1 350 Kč

Dokonce ani televize či set-top boxy označené zkratkou DVB-T2 ještě nemusí být zárukou úspěchu. Zároveň totiž musí podporovat kódování HEVC neboli H.265 (právě v tomto formátu bude program v novém signálu kódován). U televizoru, který HEVC nemá, se stane, že ačkoli naladíte požadovanou stanici, na obrazovce nic neuvidíte. Vždy se proto před koupí televizoru (nebo set-top boxu) přesvědčte, že podporuje oba potřebné formáty.

Pokud si při nákupu set-top boxu či televize nebudete jistí, zda vámi zvolené výrobky budou schopné nový signál skutečně rozpoznat a zpracovat, poraďte se s prodejcem nebo výrobcem.

Na některých přístrojích najdete také certifikaci, jež potvrzuje, že daný přijímač je vhodný pro nový televizní signál v České republice. Řada e-shopů ostatně nabízí filtr či přehled vhodných zařízení. Na internetu najdete i řadu recenzí set-top boxů či televizí DVB-T2, takže snadno zjistíte, který přístroj pro vás bude nejlepší.

Set-top box, nebo televize?

Nejlevnější možností je vybavit domácnost novým set-top boxem s tunerem DVB-T2 (a HEVC kódováním). Tuto cestu ostatně řada lidí zvolila již při přecházení z analogického na digitální televizní vysílání. Tato „chytrá krabička“ dokáže převést signál do podoby, který dokáže váš stávající typ televizoru rozpoznat.

Na trhu najdete mimo jiné set-top boxy DVB-T2 s wi-fi, díky nimž se lze bezdrátově připojit k síti a sledovat prostřednictvím přístroje na televizi například videa z internetu, případně set-top boxy DVB-T2 s podporou HbbTV (tedy hybridního vysílání, jež mimo jiné nabízí archiv pořadů či zpětné přehrávání – tzv. červené tlačítko). Pokud chcete využívat možnost nahrávání některého z programů a zároveň sledování jiného, pak si pořiďte set-top box DVB-T2 se dvěma tunery.

01_listopad_Zbozi_DVB-T2 tunery_2

1. Lenco TFT-1028 černá, od 3 531 Kč
2. Orava LT-835, od 4 790 Kč
3. LG 55UK6100, od 11 487 Kč
4. Hyundai HLP 24150, od 3 390 Kč
5. Sencor SLE 3222TCS, od 4 290 Kč
6. Philips 43PFS5503, od 7 780 Kč

Druhou možností, která je sice jednodušší a uživatelsky příjemnější, ale zároveň finančně náročnější, je pořízení nového televizoru s přímo vestavěným DVB-T2 tunerem (a opět i HEVC kódováním). Takový přijímač prostě jen připojíte k anténě a televizor snadno najde programy ve vašem dosahu.

V obchodech i na internetu najdete již nyní velké množství zařízení, jež vysílání DVB-T2 podporují. Navíc jsou většinou vybaveny i řadou dalších moderních funkcí a výhod (duální tuner DVB-T2, wi-fi, hlasové ovládání, Bluetooth, možnost párování s mobilním telefonem a mnoho dalších), takže si jistě vyberete model, který bude vyhovovat přesně vašim potřebám.

Jestliže jste zvyklí sledovat televizi na svém počítači, pak můžete využít USB tunery podporující vysílání v DVB-T2. Ty se ostatně hodí také pro některé typy televizorů (neplatí to však pro všechny, proto raději kompatibilitu ověřte u výrobce či v obchodě). Opět platí, že je důležité, aby USB tuner podporoval kódování HEVC.

Ačkoli do plného přechodu na nové televizní vysílání DVB-T2 ještě nějaký čas zbývá, vyplatí se pořízení nového set-top boxu či televizoru neodkládat. Na trhu již nyní najdete širokou nabídku vhodných zařízení. A s blížícími se svátky máte i tip na vánoční dárek.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků