Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Německo prověřuje, zda Facebook nezneužil postavení na trhu

Německý antimonopolní úřad začal prošetřovat, zda provozovatel komunitní sítě Facebook nezneužívá svého postavení na trhu. Společnost čelí podezření, že její podmínky použití porušují pravidla na ochranu údajů. V kombinaci se zřejmě dominantním postavením Facebooku na trhu by to mohlo představovat narušení antimonopolního zákona, uvedl úřad. Provozovatelé sítě podezření z porušení zákona odmítají.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Německo prověřuje, zda Facebook nezneužil postavení na trhu

Noví uživatelé Facebooku musejí nejdříve souhlasit s podmínkami používání služby. Přitom dávají zároveň souhlas se shromažďováním a užitím svých dat. Podle úřadu je ale pro uživatele obtížné této smlouvě porozumět a posoudit její rozsah. O přijatelnosti této procedury – především z hlediska zákona o ochraně údajů – existuje podle úřadu „závažná pochybnost”.

Vyšetřovatelé budou nyní prověřovat tuto věc i to, zda Facebook nemá dominantní postavení na trhu sociálních sítí. Případná spojitost mezi oběma aspekty by prý mohla představovat porušení zákona na ochranu hospodářské soutěže.

„Pro internetové firmy financované z reklamy, jako je Facebook, jsou uživatelská data obrovsky důležitá. Z tohoto důvodu je s ohledem na (možné) zneužití postavení na trhu rovněž zásadní prozkoumat, zda jsou spotřebitelé dostatečně informováni o typu a rozsahu shromažďovaných údajů,” uvedl v prohlášení šéf úřadu Andreas Mundt.

Facebook je největší sociální sítí na světě. Na konci loňského roku měl asi 1,59 miliardy aktivních uživatelů měsíčně. Peníze mu plynou z reklamy, která se opírá o data, jež firma získává o svých uživatelích a jejich názorech z příspěvků na síti.

„Jsme přesvědčeni, že dodržujeme zákon," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Facebooku. Firma bude s antimonopolním úřadem spolupracovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků