Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

Červený kříž: Hackeři pronikli k informacím o zhruba 515 tisících zranitelných lidech

Hackeři tento týden pronikli na servery Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) a získali přístup k osobním a důvěrným informacím o zhruba 515 tisících zranitelných lidí.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
Červený kříž: Hackeři pronikli k informacím o zhruba 515 tisících zranitelných lidech

Mezi ty patří osoby odloučené od svých rodin kvůli válečným konfliktům, migraci nebo katastrofám a také pohřešovaní či zadržovaní. S odvoláním na ICRC o tom informovala agentura AP. Kdo za hackerským útokem stojí, není jasné.

„Útok na údaje o pohřešovaných osobách ještě více prohlubuje utrpení a bolest rodin,” uvedl v prohlášení šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže Robert Mardini a dodal, že organizace je zděšena možností, že by tyto humanitární informace mohly být prozrazeny.

Terčem hackerů se podle ICRC stal jeho externí dodavatel ve Švýcarsku, který uchovává data pro organizaci.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byly citlivé informace veřejně sdíleny. ICRC nicméně musel vypnout systém, který používá ve svém programu pro slučování rodin rozdělených válkami, katastrofami nebo v důsledku migrace.

Mardini mezitím vyzval hackery, aby údaje o těchto lidech nezveřejňovali, nesdíleli ani neprodávali. Týkají se totiž podle něj lidí, kteří patří k těm nejslabším na světě.

Nasvědčuje to tomu, že organizace z útoku podezírá zločince, kteří se snaží vydělat na datech - například za účelem krádeže dokladů totožnosti, upozornila AP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků