Hlavní obsah

Microsoft chce koupit Yahoo za 45 miliard dolarů

Americký softwarový gigant Microsoft podal nabídku na převzetí internetové společnosti Yahoo za 44,6 miliardy dolarů (777,5 miliardy Kč). Společnost to oznámila v pátek.

Microsoft chce koupit Yahoo za 45 miliard dolarů

Firma nabídla sumu v hotovosti a podílech. Nabídka převyšuje o 62 procent ceny akcií Yahoo po závěru čtvrtečních burzovních obchodování. O jednáních o převzetí Yahoo Microsoftem informovala média už loni.

Microsoft chce vylepšit své internetové služby. "Máme k Yahoo velký respekt. Společně můžeme nabídnout vzrušující balík řešení pro zákazníky, vydavatele i inzerenty a lépe čelit konkurenci na trhu," řekl výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer.

"Naše životy, náš obchod a vůbec celá společnost je webovým prostředím transformována a Yahoo je pionýrem v této oblasti," řekl softwarový architekt Microsoftu Ray Ozzie. "Spojením těchto dvou týmů nabídneme našim zákazníkům zcela nové zkušenosti, které bychom jinak neposkytli."

Vyhledávač Yahoo nedávno provedl řadu inovací v reklamní oblasti.

Ballmer: Yahoo nás odmítlo už loni

Generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer v dopise pro správní radu Yahoo připomněl, že rada se loni v únoru postavila proti možným rozhovorům o převzetí s tím, že věří v růstový potenciál svého podniku. "Rok uplynul a konkurenční situace se nezměnila," uvedl Ballmer.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě. Firma v listopadu uvedla, že se chce během tří až pěti let stát jedním ze dvou největších aktérů na poli internetové reklamy. Globální obrat internetových aktivit, realizovaný z většiny příjmy z reklam, dosahuje 40 miliard dolarů ročně. Jedničkou na trhu je Google.

Microsoft dal najevo, že to s podnikáním na webu myslí vážně již loni v srpnu, kdy koupil internetovou firmu aQuantive. Byla to ze strany Microsoftu dosud největší akvizice, za kterou si firma k tržní ceně podniku připlatila navíc 85 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků