Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Richard Drew, ČTK/AP

Facebook zpřístupnil data svých uživatelů výrobcům telefonů, tvrdí list

Společnost Facebook údajně umožnila výrobcům telefonů přístup ke značné části informací svých uživatelů. Jak tvrdí list The New York Times (NYT), Facebook před deseti lety uzavřel dohody o sdílení dat s nejméně 60 výrobci ještě předtím, než byly jeho aplikace na chytrých telefonech široce dostupné.

Ilustrační foto Foto: Richard Drew, ČTK/AP
Facebook zpřístupnil data svých uživatelů výrobcům telefonů, tvrdí list

Společnost na svém blogu některé části zprávy listu potvrdila, ale další zpochybnila. Tvrdí, že přístup k datům uživatelů podléhal přísné kontrole.

Jde o partnerství s asi 60 výrobci včetně Applu, Samsungu a Microsoftu z dob, kdy obchody s aplikacemi ještě neexistovaly. Facebook na svém blogu uvedl, že výrobcům umožnil přístup pouze k softwaru, aby mohli vytvářet verze Facebooku, které budou fungovat na různých telefonech nebo operačních systémech.

Podle NYT měli producenti přístup k některým osobním údajům uživatelů a dokonce i k údajům jejich přátel, bez jejich souhlasu.

Poslanec: Zuckerberg lže

Podle amerického poslance Davida Cicillina zpráva NYT nastoluje v Kongresu otázky týkající se svědectví šéfa Facebooku Marka Zuckerberga. "Nepochybně to vypadá, že Zuckerberg Kongresu lže o tom, že uživatelé mají úplnou kontrolu nad tím, kdo vidí jejich data na Facebooku," napsal Cicillin na Twitteru.

Facebook se stal terčem kritiky se stal letos na jaře po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách miliónů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa. Řadu "grilování" zákonodárců ve Spojených státech a Evropě Mark Zuckerberg zatím přežil, píše server CNN.

Akcie firmy, které na zprávu NYT zareagovaly poklesem o 1,3 procenta, kolem 19:30 SELČ ztrácely už jen 0,1 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků