Hlavní obsah
Logo internetové encyklopedie Wikipedia Foto: archív tvůrců

Čína zablokovala Wikipedii

Čínské úřady zablokovaly všechny jazykové verze internetové encyklopedie Wikipedia, zákaz začal platit pravděpodobně kvůli blížícímu se výročí protestů na náměstí Nebeského klidu. S odvoláním na středeční sdělení vlastníků Wikipedie to uvedla agentura Reuters. Stránka byla dříve nepřístupná jen v čínštině.

Logo internetové encyklopedie Wikipedia Foto: archív tvůrců
Čína zablokovala Wikipedii

„Nadace Wikimedia v dubnu dospěla k závěru, že Wikipedia už není v Číně přístupná. Po důkladné analýze můžeme potvrdit, že Wikipedia je blokovaná ve všech jazykových verzích,“ uvedla mluvčí nadace Samantha Lienová. Nadace je vlastníkem Wikipedie.

Podezření, že je server zablokovaný, se objevilo po stížnostech Číňanů na sociálních sítích. Organizace GreatFire.org, která se cenzurou internetu v Číně zabývá, pak zjistila, že stránka byla zablokovaná 23. dubna.

Některé články už byly na Wikipedii znepřístupněny dávno, například ty o Tibetu nebo o protestech na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Blížící se třicáté výročí potlačení protestů, které připadá na noc ze 3. na 4. června, je také jedním z možných důvodů, proč úřady Wikipedii zablokovaly.

Žádné upozornění dopředu nepřišlo

Nadace Wikimedia podle Lienové nedostala žádné upozornění, které by vysvětlilo, proč není stránka dostupná. „Celý svět je chudší, když nějaká země, oblast nebo kultura nemůže přispívat do globální debaty na Wikipedii,“ uvedla mluvčí.

Západní sociální sítě, jako je Facebook, Twitter nebo Instagram, jsou v Číně také nepřístupné. Uživatelům internetu brání v přístupu na zahraniční webové stránky včetně Wikipedie systém cenzury označovaný v parafrázi odkazem na anglický název Velké čínské zdi „Great Firewall of China“. Wikipedii znepřístupnilo v roce 2017 i Turecko, od letošního roku ji s přestávkami blokuje i Venezuela.

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků