Hlavní obsah
Lidé se domlouvají na protestní akci Occupy Main Square prostřednictvím sociálních sítí. Foto: Novinky

Češi chystají okupační protesty proti dohodě ACTA – biči na internetové piráty

Po bouřlivých protestech tisíců lidí v Polsku se chystají proti dohodě ACTA, která má omezit krádeže autorských práv a ochranných známek, protestovat také Češi. V rámci protestů chtějí okupovat více než dvě desítky náměstí po celé republice.

Lidé se domlouvají na protestní akci Occupy Main Square prostřednictvím sociálních sítí. Foto: Novinky
Češi chystají okupační protesty proti dohodě ACTA – biči na internetové piráty

Podle autorů výzvy, kterou zveřejnili na internetu a šíří ji prostřednictvím sociálních sítí, se má akce nazvaná „Occupy Main Square“ (Okupuj hlavní náměstí) konat celý víkend. „Bude se konat o víkendu v sobotu i v neděli vždy na nejznámějším a největším náměstí toho daného města,“ uvedli autoři výzvy.

„Ukažme vládě, že nestrpíme, aby za našimi zády o nás takto rozhodovala! Musíme protestovat! Okupace začíná v 9:00 a končí v 16:00,“ avizovali.

Protesty jsou aktuálně naplánovány pro 25 měst, jako je například Praha, Ústí nad Labem, Olomouc, Mladá Boleslav, Brno či Zlín. Autoři výzvy ale sami vyzývají, aby protesty v dalších městech lidé iniciativně plánovali sami. Kompletní seznam naplánovaných protestních míst naleznete v následující tabulce:

Akce Occupy Main Square proběhne ve 25 městech
1. Praha Václavské náměstí
2.Brno náměstí Svobody
3.OstravaMasarykovo náměstí
4.Plzeň náměstí Republiky
5.Liberecnáměstí Dr. Edvarda Beneše
6.OlomoucHorní náměstí
7.Ústí nad LabemMírové náměstí
8. Hradec KrálovéVelké náměstí
9.České Budějovicenáměstí Přemysla Otakara II.
10.PardubicePernštýnské náměstí
11.Havířov náměstí Republiky
12.Zlín náměstí Míru
13.Kladnonáměstí Starosty Pavla
14.Mostnáměstí Velké Mostecké Stávky
15.KarvináMasarykovo náměstí
16.Opava Horní náměstí
17.Frýdek-Místek Zámecké náměstí
18.Karlovy Vary náměstí Republiky
19.Jihlava Masarykovo náměstí
20.Teplicenáměstí Svobody
21.Děčín Masarykovo náměstí
22.Chomutov náměstí 1. máje
23.Přerov náměstí T. G. Masaryka
24.Jablonec nad Nisou Mírové náměstí
25.Mladá Boleslav Staroměstské náměstí

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - Obchodní dohoda proti padělkům) si klade za cíl bojovat proti kopiím, ať už jde o falšované léky nebo napodobeniny kabelek. Jako první mezinárodní smlouva stanovuje pravidla pro ochranu duševního vlastnictví v prostředí, kterému dominuje elektronická komunikace.

Hlavním cílem dohody je zajistit vyšší mezinárodní standardy vymáhání práv duševního vlastnictví, které rozšiřují nynější základy této ochrany obsažené v dohodě o obchodních aspektech práv k duševnímu vlastnictví TRIPS. Doposud se k dohodě připojily například Spojené státy, Japonsko, Austrálie nebo třeba Jižní Korea, nyní se čeká na podpis Evropské unie, Mexika a Švýcarska.

Odpůrci dohody se ale obávají cenzury internetu. „ACTA symbolizuje vše, proti čemu Pirátské strany celosvětově bojují. Politiku prováděnou v zákulisí, upřednostňování korporátních zájmů před lidskými právy, politiku, která se neopírá o fakta, nýbrž o tlak vlivné lobby. Výzvy typu udržení síťové neutrality, která je klíčová pro rozvoj internetu do budoucna, současní mocní neřeší. Místo toho dělají z kopírování jedniček a nul problém globálního rozsahu,“ uvedl Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků