Hlavní obsah
Mac OS X Mavericks Foto: archív tvůrců

Uživatelé Mac OS X čelí virům nejméně desetkrát do roka

Počítače s operačním systémem Mac OS X od Applu čelí útokům škodlivých programů sedmkrát méně často než zařízení s Windows. Zatímco u Applu je šance, že uživatel narazí na škodlivý kód tříprocentní, u Windows je to 21 procent. Pokud se riziko převede na absolutní čísla, znamená to, že aktivní uživatel internetu s Mac OS X čelí infekci nejméně desetkrát do roka.

Mac OS X Mavericks Foto: archív tvůrců
Uživatelé Mac OS X čelí virům nejméně desetkrát do roka

Od ledna do srpna 2014 zaznamenali analytici antivirové společnosti Kaspersky Lab téměř 1000 unikátních útoků na zařízení Mac. Lze je seskupit do 25 hlavních rodin hrozeb. Celkem firma eviduje 1800 vzorků škodlivých souborů pro OS X.

Mezi nejznámější škodlivé programy pro Mac OS X patří software Callme, kterým kybernetičtí zločinci získají přístup do systému a navíc umějí ukrást kontakty napadeného uživatele, zřejmě jako zdroj dalších obětí.

Další, Laoshu, je podepsán hodnověrným developerským certifikátem. Zdá se, že jej jeho autoři chtěli šířit pomocí AppStore. Laoshu pořizuje každou minutu screenshot zařízení. Třetím kybernetickým špionem, který stojí za zmínku, je Ventir. Ten poskytuje funkce skrytého vzdáleného ovládání a dokáže odezírat činnost klávesnice.

„Za poslední čtyři roky se prostředí hrozeb pro počítače Mac podstatně změnilo. Od izolovaných incidentů k celosvětové epidemii způsobené červem Flashback, který v roce 2011 nakazil 700 000 zařízení Mac po celém světě. Byl to zlomový bod, po němž se ročně objevují stovky škodlivých programů určených pro Mac," uvedl šéf Kaspersky Lab Eugene Kaspersky.

 Desatero bezpečného internetu
1.
Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků