Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Síť indických podvodníků vylákala z Američanů po telefonu stovky miliónů dolarů

Indické policii se podařilo zadržet šéfa sítě podvodných telefonistů, kteří se vydávali za pracovníky amerických vládních úřadů a vymámili z několika tisíc Američanů stovky miliónů dolarů. Skupina operovala z Bombaje a podle agentury Reuters policie v sobotu dopadla jejího bosse.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Síť indických podvodníků vylákala z Američanů po telefonu stovky miliónů dolarů

Sagar Thakkar byl nad ránem zadržen na bombajském letišti. Indická policie již dříve odhalila, že čtyřiadvacetiletý Thakkar žil okázalým životním stylem, vlastnil luxusní automobily a pobýval v pětihvězdičkových hotelech. Jeho zločinecký kruh telefonních operátorů totiž obral americké občany o více než 300 miliónů dolarů (7,5 miliardy korun).

Indičtí podvodníci působící v několika call centrech na periferiích Bombaje se po telefonu vydávali za pracovníky amerických úřadů, jako například Federální berní úřad IRS. Alespoň 15 000 Američanů hrozili pokutami, uvězněním či vyhoštěním, pokud vládě nesplatí fiktivní dluhy. Peníze od obětí byly následně podle zprávy amerického ministerstva spravedlnosti očišťovány tamními komplici, kteří často používali ukradené či falešné identity.

Detailní znalost systému

Podvodnou operaci fungující více než rok zastavila indická policie loni v říjnu po raziích na množství bombajských call center. Zadrženo bylo tehdy přes 700 podezřelých. Policejní komisař Param Bir Singh dnes na tiskové konferenci uvedl, že ve věci byly obviněny čtyři stovky osob, z nichž je asi desítka ve vazbě.

zadržený Sagar Thakkar

Americké a indické úřady při vyšetřování spolupracují, avšak americká strana oznámila, že bude usilovat o vydání indických podvodníků do USA. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států rovněž loni v říjnu v rámci kauzy obvinilo 60 osob na území USA i Indie ze spiknutí za účelem krádeže identity, vydávání se za činitele Spojených států, bankovní podvody a praní špinavých peněz.

Sagar Thakkar byl podle slov komisaře Singha obviněn v prosinci, když po říjnových raziích uprchl do Dubaje. Singh prý Thakkara vyslýchal a byl „ohromen jeho znalostmi amerického a indického systému”. Dodal, že čtyřiadvacetiletý Ind se ke své roli v podvodnické skupině přiznal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků