Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Rick Wilking, Reuters

Použité mobily představují riziko zneužití dat. I po smazání

Uživatelům chytrých mobilních telefonů s operačním systémem Android při prodeji jejich přístroje hrozí zneužití osobních dat a fotografií. Domněle odstraněné soubory lze totiž velmi snadno obnovit a použít. Vyplývá to z analýzy antivirové firmy Avast.

Ilustrační foto Foto: Rick Wilking, Reuters
Použité mobily představují riziko zneužití dat. I po smazání

Společnost analyzovala 20 použitých chytrých telefonů, jejichž předchozí majitelé provedli obnovení továrního nastavení nebo na svých zařízeních použili funkci "smazat vše". Přesto se expertům firmy podařilo získat 40 000 fotografií a e-mailů. Z toho mimo jiné 1500 rodinných snímků dětí nebo 750 fotografií žen v různé fázi svlékání.

„Množství osobních údajů, které se nám podařilo získat, bylo ohromující. Narazili jsme na vše, od vyplněného formuláře na úvěr až po více než 250 lechtivých fotografií," uvedl provozní ředitel Avastu Ondřej Vlček. Podle něj je jedinou možností, jak data trvale z telefonu vymazat, jejich přepsání.

Podvodníci to zkoušejí přes SMS

Výzkumníci ze společnosti AdaptiveMobile analyzují nového červa nazývaného Selfmite, který se zaměřuje na chytré telefony s operačním systémem Android. Bezpečnostním expertům dělá vrásky na čele především proto, že se dokáže šířit prostřednictvím SMS zpráv. Obrana přitom není vůbec snadná. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků