Hlavní obsah
CCleaner (ilustrační foto) Foto: archív tvůrců

Nešlo o běžné uživatele. Virus v CCleaneru cílil na velké firmy

Virus ukrytý v oblíbeném programu CCleaner napadl přes dva miliónů počítačů z různých koutů světa. Kybernetickým pirátům však nešlo o infikovaní strojů běžných uživatelů, cílili na velké technologické firmy. Upozornil na to bezpečnostní tým Cisco Talos, který virus objevil a na incident upozornil.

CCleaner (ilustrační foto) Foto: archív tvůrců
Nešlo o běžné uživatele. Virus v CCleaneru cílil na velké firmy

„Aktuální výzkum ukazuje, že hackeři, kteří ukryli malware v nástroji CCleaner cílili na velké technologické firmy, konkrétně: Cisco, Samsung, Sony, Intel, Microsoft či VMware,“ uvedli bezpečnostní experti.

To podle nich naznačuje, že jde o precizně cílený útok zaměřený na získání cenného intelektuálního vlastnictví těchto společností. „Zjištění vyplývá z analýzy kódu, který malware dostával ze vzdáleného command and control serveru. Vzdálené ovládání malwaru umožňuje útočníkům zajistit, aby se napadené počítače chovaly specifickým způsobem, pokud se nacházejí v síti výše uvedených firem,“ konstatovali bezpečnostní experti.

Virus se ukrýval v aplikaci CCleaner, která byla dostupná přímo na oficiálních stránkách tvůrců. Škodlivý kód přitom dokáže v PC udělat pěknou neplechu. „Pokud je tento malware v počítači uživatele nainstalovaný, mohou získat hackeři přístup do uživatelova počítače i do ostatních propojených systémů,“ prohlásili bezpečnostní experti.

„Následně pak mohou získat přístup k citlivým datům či přístupovým údajům k internetovému bankovnictví nebo jiným účtům,“ zdůraznili výzkumníci z týmu Cisco Talos s tím, že hrozba je tedy pro uživatele velmi vážná.

Je to velmi populární program

Že byla jedna z aktualizací CCleaneru skutečně zavirovaná potvrdili už i zástupci antivirové společnosti Avast. Právě tento podnik za vývojem bezplatného nástroje pro čištění počítačů stojí. Všem uživatelům se zástupci Avastu omluvili.

Program CCleaner se těší tak velké popularitě především proto, že je poskytován zadarmo a jeho výsledky jsou velmi dobré. Dokáže z operačního systému Windows odstranit dočasné soubory, nepotřebná data i nepoužívané položky v registru.

CCleaner si po celém světě stáhly už více než dvě miliardy lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků