Velké popularitě se těší například aplikace Telegram, která kyberzločincům pomáhá vyhnout se odhalení a pokračovat v obchodování.

„Telegram je aplikace určená pro zasílání šifrovaných zpráv a uživatelé mohou chatovat s jednotlivci i skupinami. Jednou z hlavních funkcí je právě důraz na pokročilé možnosti zabezpečení. Výsledkem je, že se některé chatovací skupiny ukázaly jako životaschopnou alternativou tajných fór na Dark Webu,“ prohlásil Petr Kadrmas, bezpečnostní expert Check Pointu.

Ten zároveň poukázal na to, že skupinové chaty mohou v této aplikaci sloužit k zasílání zpráv neomezenému počtu odběratelů. Kyberzločinci tak mohou využívat všech výhod šifrovaných chatů, namísto riskování odhalení v on-line fórech v prostředí internetového podsvětí.

Odhaleno bylo několik tajných kanálů

„V minulosti se bylo potřeba pro anonymitu na Dark Webu složitě připojit přes platformu TOR. Dnes se může každý uživatel Telegramu jednoduše připojit k těmto kanálům jediným kliknutím a zároveň neprozradit svou identitu,“ podotkl Kadrmas.

Právě několik takových tajných kanálů bezpečnostní experti odhalili. Jde například o "Dark Jobs", "Dark Work" a "Black Markets", ale existuje jich samozřejmě daleko víc. „O obsahu těchto kanálů ledacos vypovídají už jejich názvy. V rámci kanálu Dark Jobs jsou obvykle nelegální nabídky práce. Zprávy jsou barevně kódované. Černá znamená velké nebezpečí a pravděpodobné právní riziko, šedá a bílá jsou méně nebezpečné nabídky,“ zdůraznil bezpečnostní expert.

Stát se kyberzločincem je stále snazší

„Kanály se ovšem neomezují jen na pracovní nabídky. Lze tam najít i inzeráty na odcizené dokumenty nebo hackerské nástroje. Výsledkem je riziko růstu kyberkriminality, protože k nebezpečným nástrojům se nyní mohou dostat i nezkušení uživatelé,” uvedl Kadrmas.

Podle něj Telegram zároveň slouží k navazování kontaktů. Kyberzločinci prostřednictvím tohoto programu hledají například zaměstnance určitých společností nebo bank, které by mohli využít pro získání interních informací a citlivých údajů a ty pak použít pro osobní účely, prodat je nebo je zneužít v rámci kyberútoku.

„Komunikační aplikace se staly nedílnou součástí moderního života a v průběhu let se zlepšil komfort i ochrana uživatelů. Nikdy nebylo jednodušší získat přístup ke škodlivému softwaru nebo šířit osobní dokumenty a certifikáty. Stát se kyberzločincem je stále snazší, proto roste jejich počet i počet útoků na organizace i jednotlivce,“ uzavřel Kadrmas.