Analýza, kterou provedla ruská bezpečnostní firma Doctor Web, odhalila, že linuxový trojan Linux.ProxyM používaný počítačovými zločinci k zajištění své online anonymity, dostal nedávno aktualizaci. Ta do něj přidala funkci pro rozesílání spamu.

Trojan Linux.ProxyM byl objevený letos v únoru. Provozuje SOCKS proxy server nakaženém IoT Zařízení a má schopnost detekovat tzv. honeypoty (anglicky „hrnce medu“), což jsou informační systémy, jejichž úkolem je přitahovat potenciální útočníky a zaznamenat jejich činnost. Díky tomu je pro antivirové systémy nesnadné ho odhalit.

Virus může fungovat na téměř všech linuxových zařízeních, včetně routerů, set-top boxů a dalších zařízeních, které fungují na architekturách x86, MIPS, PowerPC, MIPSEL, ARM, Motorola 68000, Superh a SPARC.

Problém je však v tom, že uživatelé v současnosti nemohou zařízení pro internet věcí jakkoliv chránit. Zatímco pro běžné počítače jsou k dispozici antivirové programy a další bezpečnostní software, pro chytré žárovky, mobilem ovladatelné termostaty a další podobnou elektroniku zatím nic podobného není.