„Zdá se, že jsme se stali terčem hackerů, kteří rozesílají zprávy, jež vypadají jako oficiální komunikace PPL CZ, jejich cílem je však podvodně vylákat citlivé údaje a přihlašovací kódy a hesla,“ varovali zástupci přepravní společnosti.

Na zprávy, které od uživatelů vyžadují ověřování kódů e-mailem, by proto lidé neměli v žádném případě reagovat.

„Pokud jste již na podezřelou podvodnou zprávu vyžadující po vás zaslání svých firemních kódů odpověděli, kontaktujte prosím neprodleně svého obchodního zástupce PPL, který okamžitě zajistí bezpečnost vašich údajů,“ uzavřeli zástupci PPL.

Vymahači dluhů na scéně

Kybernetičtí zločinci ale v posledních měsících nedělají vrásky na čele pouze přepravním společnostem. Již od dubna kolují vodami českého internetu podvodné zprávy, ve kterých podvodníci tvrdí, že příjemce dluží značnou částku, a pokud ji neuhradí, bude „zahájena právní sankce na základě pohledávky“.

Ukázka podvodného e-mailu

Ukázka podvodného e-mailu

FOTO: bok, Novinky

Součástí e-mailu je i příloha, jež dokazuje vznik dlužné částky. Místo toho se však v archivu ukrývá spustitelný soubor s koncovkou .exe, který kromě textového dokumentu obsahuje také počítačové viry.

Scénář útoku, který bezpečnostní experti zachytili na začátku července, je zcela totožný jako při předchozích vlnách. Podle ohlasů čtenářů Novinek se internetové adresy, ze kterých podvodníci odesílají zprávy, často mění. Objevily se mezi nimi například domény bexte-reality.cz, nerodia.cz, erika-as.cz nebo skaconspiracy.cz.

Že se jedná o podvod, je patrné už na první pohled podle špatně skloňovaných slov a dalších chyb, které se v česky psaném e-mailu objevují.

Text podvodného e-mailu

Vážený zákazníku,

Jsme velmi rádi, že jste využívali produktu z naší banky.

Dovolujeme si Vás upozornit na dlužná částku ve výši 8031.56 Kč, ke dni 24.04.2014 na osobním účtě #1143203552366118 . Nabízíme Vám uhradit pohledávku v plné výši do 28.05.2014.

Dobrovolné uhrazení pohledávkya dodržení smlouvy #62369B7812F797489 umožňujeme Vám:

1) Dodržet pozitivní úvěrovou historii

2) Vyhnout se soudním sporům, placení poplatků a jiných soudních nákladů.

V případě prodlení úhrady pohledávky 8031.56 Kč v souladu s platnými právními předpis, jsme oprávněni zahájit právní sankci na základě pohledávky.

Kopie smlouvy a platební údaj jsou připojeny k tomuto dopisu jako soubor "smlouva_62369B7812F797489.zip"

S pozdravem,

Vedoucí odboru vymáhání pohledávek

Anna Farářová